Chcete-li sklízet lahodné šťavnaté jahody, musíte je umět správně pěstovat. Zvláštní pozornost musíte věnovat především hnojivům. Ve hře jsou buď organická (přírodní) nebo minerální (chemické látky). Pokud však patříte spíše mezi příznivce ekologického pěstování, pak vyzkoušejte tyto recepty.
Kdy hnojit jahody
Pamatujte si, že na hnojení jahod není nikdy pozdě. Kromě jarního hnojení byste je měli ještě jednou pohnojit v době, kdy nasazují na květy. A potřetí se hnojí v samotném závěru plození, tehdy je totiž nutné jahodové keříky připravit na nadcházející sezónu. Jahodníky jsou ovšem právě teď ve fázi dozrávání plodů a čím je tedy pohnojit?
Výživa jahod na bázi hnoje
Sušený kravský trus se zalije vodou (nejlépe v poměru jedna ku pěti). Vše se uloží na týden na teplé místo. Nakonec se vzniklý koncentrát zředí vodou (poměr 1:10) a aplikujte se jako zálivka na vlhkou půdu (nejlépe vždy několik hodin po zálivce). Místo kravského hnoje můžete použít i hnůj slepičí, králičí apod. Ale počítejte s tím, že výsledek bude možná trochu horší.
Popel pro jahody
Tento častý zahradní odpad vzniklý při spalování dřeva je bohatý na draslík a fosfor, takže se často používá jako hnojivo pro jahody. Chcete-li je ovšem hnojit správně, musíte nasypat dvě polévkové lžíce popela do jednoho litru vody a nechat louhovat jeden den. Poté použijte jako obyčejnou zálivku. Použít ovšem může i popel vzniklý například při spalování trávy nebo slámy. Jen jeho množství navyšte, protože obsahuje méně živin.
Výživa jahod droždím
Skvělou péči o tyto rostliny vám může snadno poskytnout i poměrně běžný potravinářský produkt, využívaný hojně v kuchyni. A jak postupovat při výrobě hnojiva? 100 gramů droždí rozmíchejte v pěti litrech vody. Přidejte lžíci cukru a nechte jeden den odpočívat. Poté přilijte 5 litrů vody a použijte jako zálivku na jahody. Aplikujte dvakrát za sezónu. Více opravdu není třeba, jahodám byste mohli spíše ublížit.
Jaké máte zkušenosti s přírodními hnojivy na jahody?