Jak krmit česnek v červnu: Hlavním pomocníkem je dusičnan amonný, palice jsou pak obří

Dusičnan amonný je jako hnojivo pro česnek nepřekonatelný. Ke skvělé úrodě pomůže právě teď v červnu. Vyplatí se ho použít.

Aby listy česneku nežloutly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Správná výživa česneku v červnu může výrazně ovlivnit jeho růst a přinést vám větší a chutnější stroužky – chce to však správné hnojení. Česnek je totiž podle webu iReceptář poměrně náročný na živiny. A jejich příjem se zintenzivňuje právě na začátku léta.

Jaké živiny česnek potřebuje

Mezi ty klíčové patří dusík pro růst listů, fosfor pro zdravý vývoj kořenů a cibulí a draslík pro celkové zdraví rostlin. S výživou této zeleniny vám může skvěle pomoci právě dusičnan amonný. Ten by se měl v ideálním případě aplikovat dvakrát během června. První aplikace by měla proběhnout na začátku měsíce, aby se podpořil vývoj listů, který je klíčový pro fotosyntézu a produkci energie. Druhá aplikace by měla proběhnout v polovině měsíce, aby se podpořila fáze tvorby velkých a chutných stroužků.

Pro aplikaci rozpusťte tři polévkové lžíce dusičnanu amonného v 10 litrech vody. Tento roztok je třeba nalít kolem česneku nejlépe na vlhký záhon a zajistit, aby pronikl hluboko do půdy a dostal se skutečně až ke kořenům. Tohle hnojivo ovšem nikdy nestříkejte na listy rostlin, aby nedošlo k jejich nechtěnému popálení, jak varuje web AbecedaZahrady.

Nejlepší metoda sázení česneku: Dřevěný popel vám skvěle pomůže

Česnek zaprašte popelem, po tomto hnojivu rostou palice do nevídaných rozměrů

Močovina a dřevěný popel také pomohou

Kromě dusičnanu amonného poskytují základní živiny i další zdroje – skvělá je například močovina a dřevěný popel. Jak na to? Smíchejte jednu polévkovou lžíci močoviny s 10 litry vody a touto směsí zalijte česnek na začátku června. Podpoříte tím bujný růst a vývoj opravdu velkých, zdravých a silných cibulí.

Pokud česnek před výsadbou namoříte, pak se nemusíte útoků různých nemocní a škůdců obávat iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám letos úroda česneku opravdu vydařila, musíte mu dopřát ty správné živiny. Pomůže třeba oblíbený dusičnan amonný.

Ale nezapomínejte přitom ani na dřevěný popel, který je vynikajícím zdrojem draslíku a dodává vaší oblíbené zelenině také všechny nezbytné stopové prvky v čele vápníkem a hořčíkem. Jak popel použít? Já ho jednoduše zaliju vodou, nechám pár dní vylouhovat a pak použiju jako zálivku. Dvakrát během června to obvykle stačí. A pokud chcete vyzkoušet hnojení z plevelů, mohla by vám přijít vhod i kopřivová kejda, o níž už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Přehledný návod pro pěstování česneku na záhonu

Jak pěstujete česnek v tomto období vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články