Jak na obří hlávky zelí: Výživu vybírejte podle druhu, dlouhodobému skladování pomůže epsomská sůl

Pojistěte si letos úrodu obřích hlávek zelí. Stačí jen dodržet několik jednoduchých bodů a uvidíte, že budete se sklizní spokojeni.

Jak na velké hlavy zelí: Chce zálivku, pečlivé hnojení a ochranu před škůdci i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zelí – tato všestranná a na živiny bohatá zelenina, zaujímá významné místo v zahradách po celém světě. Aby však její hlávky dorostly do skutečně obřích rozměrů, je třeba jí dodat tu správnou výživu a péči. Bez těchto faktorů to totiž rozhodně nepůjde, jak píše web Hnojík.

Jak vlastně roste vaše zelí

V průběhu zahradnické sezóny se u různých odrůd zelí projevují odlišné růstové fáze. Rané zelí opouští zahradu poměrně brzy, zatímco středně rané a pozdní odrůdy mohou na záhonech setrvat až do hlubokého podzimu. A právě pro ně je léto kritickým obdobím, kdy je třeba hlávkám pomoci s lepším růstem i ukládáním mnoha užitečných vitamínů a minerálů, kvůli nimž je tolik ceněno. A jak poznat, jaké zelí máte na záhonu?

  • Střednědobé odrůdy: Tyto druhy odolné vůči horku již tvoří své charakteristické hlávky. Překročily počáteční fáze růstu a zaměřují se na vývoj.
  • Pozdní odrůdy: Tyto druhy zelí mají již listové růžice a nyní přecházejí do fáze tvorby hlávek.

Co musíte udělat, aby zelí neprasklo. Efektivní tipy pro zahradníky

Zavlažování, hnojení a další informace

Zelí, které je podle webu Skrblík známé svými velkými listy náročnými na vodu, prospívá nejlépe v trvale vlhké půdě. Široké listy vytvářejí přirozenou bariéru, která zabraňuje přístupu dešťové vody do půdy, což může vést k přesušení samotné kořenové zóny – a na to je třeba myslet. Proto je třeba zelí zalévat pravidelně a rozhodně se nespoléhat jen na přirozené srážky. K zalévání použijte nejlépe vlažnou vodu, protože zelí nemá tu studenou příliš v lásce. A zaměřte se i na přísun živin. Ideální směs pro zelí získáte kombinací:

  • 1 polévkové lžíce nitrofosfátu,
  • 1 polévkové lžíce superfosfátu
  • a 1 polévkové lžíce síranu draselného.

Tuto směs naneste rovnoměrně mezi řádky (množství je počítáno na 1 metr čtvereční půdy). Nejlepší je aplikovat hnojiva na vlhkou půdu a poté je jemně zapravit do půdy, aby se zabránilo ztrátám živin v důsledku jejich vyplavování.

Slupky od melounu se uplatní jako skvělé hnojivo pro vaši okrasnou i zeleninovou zahradu – stačí je jen správně použít iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vám letos úroda zelí opravdu vyvedla, musíte právě teď své záhony ochránit před působením počasí i patogenů.

Močovina jako hnojivo pro zelí

Pozdním odrůdám také může prospět listové hnojení pomocí močoviny, připravené v dávce 15 gramů na 10 litrů vody. Hořčík je pak potřebný zejména u odrůd určených k delšímu skladování (postará se o něj třeba epsomská sůl). A jako bonus tenhle recept odradí i škůdce. A pomoci může i dusičnan vápenatý, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.

Jak se o své zelí staráte během léta vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články