Jak na obří melouny: V jejich pěstování pomůže dřevěný popel a hnojivo z droždí

Hnojení melounů je něco, co byste rozhodně neměli zanedbávat. Jedině tak se dočkáte opravdu velkých a chutných plodů.

Jak na obří melouny: V jejich pěstování pomůže popel a droždí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

První krok k pěstování obřích melounů začíná výběrem správného stanoviště., jak píše web Zahrada. Těmto chutným plodinám se daří na plném slunci a vyžadují dobře propustnou a úrodnou půdu. Začněte proto výběrem místa, na které dopadá alespoň šest hodin denně přímé sluneční světlo. Půda by měla být bohatá na organické látky; její kvalitu můžete zlepšit přidáním kompostu nebo starého hnoje několik týdnů před výsadbou.

Dejte pozor na nadbytek vody

I když to tak na první pohled nemusí vypadat, melouny jsou citlivé na přemokření, které může vést k hnilobě kořenů a dalším houbovým chorobám. Zajistěte proto, aby se na místě výsadby nezadržovalo nadměrné množství vody. Pokud je záhon těžký nebo jílovitý, zvažte jeho zvýšení nebo půdu doplňte pískem a organickou hmotou, abyste zlepšili její strukturu a schopnost zadržovat vodu, jak radí web Zahrádkářem.

Úprava pH půdy je také důležitá

Melouny podle mých zkušeností preferují mírně kyselou až neutrální půdu s pH mezi 6,0 a 7,0. Před výsadbou je proto vždy vhodné provést půdní test, abyste zjistili úroveň pH půdy a podle toho ho upravili. Jedním ze skvělým způsobů, jak snadno zvýšit pH půdy, je aplikace dřevěného popela. Dávejte však pozor na to, kolik ho použijete, a to zejména v půdách, které se svými hodnotami již blíží neutrálnímu pH.

8 tajemství pro pěstování sladkých a šťavnatých melounů na každé zahradě – už nikdy nebudou vytvářet pouze listy a dozrají vždy včas

Vzdálenost rostlin a cirkulace vzduchu

Pro pěstování obřích melounů jsou zásadní dostatečné rozestupy mezi rostlinami. Melounové šlahouny se mohou značně rozrůstat a příliš hustě nasázení rostliny si poté konkurují v boji o světlo, vodu a živiny, což může brzdit jejich růst. Rostliny v řádcích proto rozmístěte asi 1,5 metru od sebe, přičemž řádky by měly být od sebe vzdáleny 2 metry. Tento rozestup umožňuje optimální cirkulaci vzduchu, snižuje riziko onemocnění a poskytuje šlahounům dostatek prostoru k šíření.

O pěstování melounů se můžete pokusit i u nás. K úspěchu mnohdy stačí málo – třeba i osvědčená lidová hnojiva. iZdroj fotografie: Depositphotos
O pěstování melounů se můžete pokusit i u nás. K úspěchu mnohdy stačí málo – třeba i osvědčená lidová hnojiva.

Kvasnicové hnojivo pro melouny

Pro podporu růstu rostlin a vývoje plodů jsou vynikající volbou kvasnice. Kvasnicové hnojivo připravíte tak, že 10 g kvasnic rozpustíte v 10 litrech vody a necháte den odstát. Tuto směs lze aplikovat přímo do půdy v okolí rostlin nebo ji použít jako listový postřik, který může zvýšit absorpci živin přes listy. Pro skvělý start se skvěle hodí i hnojivo z kopřiv, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak na pěstování melounu v našich podmínkách

Jak pečujete o melouny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články