Jak na obří úrodu malin: Chce to hodně světla a pravidelnou zálivku

Dopřejte keřům malin tu nejlepší péči a připravte je na další plodné období. Díky prořezání větví a aplikaci vhodného hnojiva budou obsypané velkými a sladkými plody.

i Zdroj fotografie: Свифт / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Maliny patří mezi nejoblíbenější plody léta nejen pro svou sladkou chuť, ale také kvůli velkému množství vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými pozitivně působí na lidské zdraví, jak uvádí web Skrblík. Abyste si v letošní sezoně mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu, duben je ideální dobou k jeho přípravě. Zjistěte, jak maliník správně prořezat a co mu ještě dopřát.

Jak správně pečovat o maliny

Než se pustíte do prořezávání větví, musíte zjistit, jaký druh maliníku na své zahradě vlastně pěstujete, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve. V případě letních malin plody vyrostou na výhoncích jen jednou, a ty poté odumírají. Remontantní odrůdy plodí dva roky, než se zcela vyčerpají a je potřeba je odstranit. Způsob a postup prořezávání maliníku se tedy liší v závislosti na typu odrůdy, jak jsem se sama už několikrát přesvědčila.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez

Maliník se bude pod tíhou plodů ohýbat, pod keř stačí naházet banánové slupky

Kdy prořezávat maliny

Vhodný čas k prostřihávání letní odrůdy malin nastává zpravidla koncem srpna. Pokud to však v posledním letním měsíci nestihnete, bez obav se do toho můžete pustit i teď. Vyberte si však teplé a suché dny, abyste se vyhnuli vzniku infekcí a dalších problémů. Důležité je tuto činnost provádět v době, kdy je keř v klidové fázi, jak informuje web WikiHow.

Na co si dát při řezu pozor

Než se do práce pustíte, ujistěte se, že všechny pomůcky jsou dokonale čisté a v ideálním případě také dezinfikované. Jedině tak budete moci pracovat bezpečně a předejte případné nákaze nemocemi, houbovými chorobami nebo plísněmi. Díky prořezávání také snížíte možnost výskytu škůdců, kteří v zarostlých keřích rádi vyhledávají útočiště.

Právě teď je ideální čas k prořezávání některých odrůd malin a aplikaci vhodné hnojící směsi. Takto si zajistíte bohatou úrodu. iZdroj fotografie: Freepik
Právě teď je ideální čas k prořezávání některých odrůd malin a aplikaci vhodné hnojící směsi. Takto si zajistíte bohatou úrodu

Snažte se také keře co nejvíce prosvětlit – právě slunce je tím, co k perfektnímu dozrávání plodů potřebují. Po ořezu je pořádně zalijte a pokračujte v tom i během sezóny. Tak si svou úrodu perfektně pojistíte. Ve vodě můžete čas od času rozmíchat trochu dřevěného popela a maliny tak perfektně vyživit, budou za to vděčné.

Základní informace o pěstování malin

Kdy zpravidla prořezáváte maliník vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články