Jak na otravné slimáky: V boji proti nim má dřevěný popel hodnotu zlata

Zbavte se nežádoucích škůdců a využijte k jejich odstranění tuto přírodní směs. Přes ni se slimáci k vaší úrodě zaručeně nedostanou a ještě s ní vyživíte záhony.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slimáci patří mezi nejobávanější škůdce, kteří vás během chvilky dokážou připravit téměř o všechnu úrodu. Nemusíte však kupovat drahé insekticidy a hubící prostředky plné nebezpečné chemie, abyste před nimi svou zahradu ochránili. Sáhněte namísto toho po tomto ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a připravte jim past v podobě neprůchozí bariéry.

Kdy jsou slimáci nejnebezpečnější

Tito škůdci útočí na rostliny od jara až do podzimu. Nejnebezpečnější jsou však v době růstu mladých sazenic, které nejsou ještě dostatečně silné, aby takovému poškození nepodlehly. Slimáci navíc takové rostliny snadno zcela zlikvidují dříve, než stihnout vůbec vyrůst. Jejich přítomnost snadno odhalíte podle nepravidelných ohlodaných děr na listech a slizké stopě, kterou po sobě zanechávají.

Jak vytvořit proti slimákům bariéru

Jejich pohyb je naštěstí limitován povrchem, po kterém musí k vytouženému cíli dolézt. Toho můžete využít a jejich cestu jim patřičně znepříjemnit. Vhodnou ekologickou překážkou vám bude jakýkoliv drsný materiál. Skvěle vám tedy poslouží písek, piliny nebo dřevěný popel. Dostatečně silnou vrstvou vytvoříte bariéru, přes kterou se slimáci nebudou schopni dostat. Jako skvělý zátaras fungují také nadrcené vaječné skořápky.

Jak vyhnat slimáky iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se ještě zbavit slimáků

Mezi další způsoby, jež vám pomohou ochránit vaše záhony před nájezdem slimáků, patří i bariéra z kávové sedliny nebo skořice. Ani jedna z těchto sypkých směsí není těmto plžům nijak příjemná, a navíc jim vůbec nevoní. Stejného účinku docílíte také použitím jedlé sody. Efektivním a dlouhodobým řešením jsou pak měděné pásky kolem záhonů. Přestože je jejich pořizovací cena vyšší, vydrží vám dlouhou dobu a slimáci přes tento zátaras opravdu nepřelezou.

Záhony plné pochoutek můžete uchránit také tím, že mezi jednotlivými rostlinami vysadíte takové druhy, které slimáky odpuzují. Mezi ně patří rozhodně česnek, cibule, majoránka nebo šalvěj. Jejich vůni se budou zdaleka vyhýbat. Těmito způsoby dokážete zajistit svým rostlinám bezpečné podmínky k růstu. Odměnou vám bude bohatá úroda.

Jak na slimáky bez chemie

Jak bojujete se slimáky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články