Jak na pěstování máty: Jde to na zahradě, v bytě i na balkoně

Vypěstujte si vlastní mátu. Nepotřebujete k tomu ani zahradu, vhodné podmínky bylince zařídíte i u vás na balkoně.

Jak pěstovat mátu v truhlíku i na záhonku i Zdroj fotografie: Mokkie / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Svěží chuť, výrazné aroma a zdravotní účinky činí z máty oblíbenou bylinku. Hodí se do teplých i studených pokrmů, dezertů, salátů a v neposlední řadě i nápojů. Čaj z máty v zimě zahřeje, naopak v letních drincích bude vítaným osvěžením. Pěstování této bylinky není vůbec složité. Bylince se bude dařit jak v záhonu, tak v květináči – stačí dodržet několik jednoduchých pravidel a vždy budete mít po ruce zásobu čerstvých lístků, které si navíc můžete nasušit do zásoby na zimu.

Blahodárné účinky máty

Nejenže má tato bylinka příjemnou svěží vůni a chuť, ale je hotovým pokladem pro lidské zdraví, proto je odnepaměti součástí lidového léčitelství. Známá je její schopnost uklidnit podrážděný žaludek i to, že působí proti nadýmání. Posiluje také imunitní systém a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Kromě čaje se používá při inhalaci a nezastupitelné místo má v kosmetickém průmyslu pro své protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Pěstování máty na zahradě

Ačkoliv je možné vypěstovat si mátu ze semínek, mnohem jednodušší bude koupit sazeničku nebo někoho poprosit o řízek, který ponořený do vody zanedlouho vypustí kořínky. Pak už jí stačí najít jen vhodné místo na zahradě, zasadit a mladou rostlinku zpočátku pravidelně zalévat. Máta je houževnatá rostlina, vydrží takřka všude, ale nejlépe se jí bude dařit na vlhkém místě v polostínu. Můžete s ní také podsadit ovocné stromy.

Lístky máty iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na pěstování máty v květináči

Máta v zahradě má jednu nevýhodu – rychle se rozrůstá a může ubírat prostor jiným rostlinám. Pokud nemáte dostatek prostoru nebo nechcete, aby se vám rozrůstala ve velkém, můžete ji pěstovat v květináči. Zvolte alespoň 45 cm široký květináč, aby měla dostatek prostoru k růstu. Zvolte substrát bohatý na živiny a sazenici nebo řízek zasaďte. Květináč umístěte na místo, kde bude dostatek světla, ale ne na přímé slunce. Máta je vlhkomilná, pamatujte tedy na pravidelnou zálivku.

Jak na správnou sklizeň

Mátu můžete sklízet během jara a léta podle potřeby. Ideální je několikrát ji seříznout, protože rychle znovu obroste a bude pak košatější. Nejlepší je bylinky sklízet před rozkvětem, tehdy mají největší sílu. Sklízejte vždy za suchého počasí, ideálně dopoledne. Můžete ji sušit zavěšenou ve svazcích nebo listy otrhat a sušit je na plechu na tmavém, teplém místě nebo v sušičce. Bylinky nikdy nesušte na slunci, připravilo by je o účinné látky. Usušenou mátu skladujte dobře uzavřenou v suchu a temnu.

Jak na pěstování bylinek ze semínek

Jaké bylinky pěstujete na zahradě nebo na balkóně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články