Žádné klíčení, žádná hniloba: Brambory vydrží celou zimu, stačí je skladovat v plátěných pytlích

Skladované brambory vydrží v perfektní kondici, dopřejete-li jim vhodné podmínky – tmu, odpovídající teplotu a přísun vzduchu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory jsou jednou z nejrozšířenějších plodin na světě a tvoří podstatnou součást jídelníčku mnoha lidí. Představují nejen zdroj sacharidů, ale také vitamínů C a B nebo hořčíku a draslíku. Aby hlízy nezačaly hnít nebo klíčit a zachovaly si svou chuť, texturu a výživové hodnoty, je třeba věnovat pozornost jejich správnému skladování. Zjistěte, jak brambory uložit tak, aby vydržely co nejdelší dobu jako právě sklizené.

Klíčová je správná sklizeň

Brambory se obvykle sklízejí během podzimních měsíců, záleží však na konkrétní odrůdě, podnebí a počasí. Sklizeň může vyjít už na srpen nebo v případě pozdních odrůd, určených k dlouhodobému skladování, až na říjen. To, že je nejvyšší čas sklízet, vám napoví bramborová nať, která začne schnout a polehávat. Ke sklízení si vyberte suchý den a na pomoc si vezměte rycí vidle, díky kterým sklidíte hlízy bez zbytečného poškození. Důležité je, aby byla suchá i půda, brambory sklízené za vlhka budou mít tendenci k hnití.

Ke skladování brambory nejprve připravte

Vykopané hlízy po sklizení pečlivě překontrolujte. Pokud jste některé přeci jen poškodili, ihned je spotřebujte. Ostatní očistěte od hlíny a poté nechte důkladně uschnout. Pokud tento krok přeskočíte, zvyšujete riziko, že se brambory začnou brzy kazit. A co s bramborovou natí? Vzhledem k tomu, že je jedovatá a pravděpodobně se na ní budou vyskytovat zárodky plísní, nedávejte ji na kompost ani zvířatům. Nejlepší je nechat ji uschnout a poté spálit.

Brambory potřebují při skladování tmu

K tomu, aby brambory vydržely v kondici a zachovaly si chuť a výživové hodnoty, potřebují být skladovány ve vyhovujících podmínkách. Ideální pro jejich skladování je tmavý a dobře větraný sklep s vlhkostí vzduchu okolo 80 % a teplotou asi 5 °C. Hlízy můžete přechovávat také na balkoně, při poklesu teploty pod bod mrazu je ale přikryjte třeba starou dekou. Příliš nízká teplota by se negativně projevila na jejich chuti, naopak v teple by začaly klíčit.

Vykopané brambory na poli iZdroj fotografie: Pixabay
Brambory sklízejte vždy za suchého počasí

Brambory můžou do bedýnky i do pytle

Chcete-li, aby vám brambory vydržely celou zimu, dejte si záležet s tím, jak a do čeho je uložíte. Můžete je přechovávat v jutových nebo plátěných pytlích, které jsou prodyšné, a hlízy v nich budou moci „dýchat“. Další možností je skladování v dřevěných bedýnkách nebo plastových přepravkách. Pytle ani bedny nikdy nepokládejte přímo na zem, ale ve výšce alespoň 20 cm. Podložit je můžete třeba paletou nebo jinými bedýnkami.

Vyhněte se také skladování v blízkosti jablek – některé babské rady sice říkají, že díky nim hlízy nebudou klíčit, pravda je ale taková, že brambory se budou naopak rychleji kazit. Na vině je etylen, který ovoce vylučuje. Mnohem jistější je skladované hlízy pravidelně kontrolovat a poškozené okamžitě odstraňovat, aby se plíseň nerozšířila na zbytek úrody.

Pěstování brambor od výsadby po sklizeň

Jak skladujete brambory, aby vydržely co nejdéle?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články