Jak na sladká a velká rajčata: Skvělým nakopávačem k růstu je skořicová voda

Špatně rostoucí nebo zrající rajčata nemusíte hned hnojit chemicky. Místo toho se zaměřte na prostředky ze spíže.

Účinné hnojivo pro rajčata: Kvasnice jsou přesně to, za co budou vděčné i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Poměrně častým problémem pěstitelů rajčat je, že plody odmítají dozrát. To bývá nejčastěji způsobeno nedostatkem draslíku, který má vývoj plodů na starosti. Potřebujete-li vyživit rajčata draslíkem co nejrychleji, sáhněte po skořici nebo síranu draselném, jak doporučuje web ZOOVega.

Jak hnojit rajčata síranem

Doporučenou dávku uvedenou na balení rozpusťte ve vodě a rostliny zalijte. Mezi přírodní prostředky plné draslíku, kterými můžete zeleninu hnojit, patří dřevěný popel nebo bramborové a banánové slupky. Pamatujte však, že přírodní hnojiva působí sice dlouhodoběji, ale také pomaleji. A perfektní je také skořice – ta pomůže prakticky vždy. Zálivku pro rajčat nařeďte tak, aby každá rostlinka dostala jednu rovnou lžičku tohoto koření. Zpravidla stačí tohoto pomocníka aplikovat jednou – funguje opravdu rychle.

Hnojení rajčata rybí moučkou. Prospívá jim více, než cokoliv jiného

Náprava a prevence žloutnutí rajčat

Velkým problémem však může být podle informací z webu DesateroTváříOsobnosti i žloutnutí této zeleniny. Jakmile zjistíte, že se na rostlinách rajčat objevily žluté listy, je nutné rychle jednat. Jednou z osvědčených metod boje proti houbovým chorobám a podpory zdraví rostlin je domácí postřik. Připravte si následující roztok:

  • Rozpusťte 1 polévkovou lžíci jedlé sody v 1 litru horké vody.
  • Do směsi přidejte 1 polévkovou lžíci sušených květů heřmánku a 1 tabletu Aspirinu.
  • Přísady důkladně promíchejte a směs nechte vychladnout.
  • Po vychladnutí směs přeceďte.
  • Směs zřeďte 2 litry vody.
  • Postřik aplikujte na rostliny rajčat dvakrát měsíčně.
Pokud se vašim rajčatům nedaří tak, jak byste si představovali, musíte sáhnout po tom správném přírodním boosteru. Je to snadné. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se vašim rajčatům nedaří tak, jak byste si představovali, musíte sáhnout po tom správném přírodním boosteru. Je to snadné.

Pravidelná aplikace domácího postřiku může přinést významné výhody. Kombinace jedlé sody, heřmánku a Aspirinu účinně bojuje proti houbovým chorobám. Kromě prevence chorob tento postřik dodává rostlinám rajčat důležité živiny, čímž podporuje jejich silný růst a také u nich zvyšuje odolnost vůči jakýmkoliv dalším onemocněním. A nezapomeňte je také správně stříhat a zaštipovat, vyplatí se to. Pozitivní dopad na budoucí výnosy je další výhodou, protože vaše úroda bude pravděpodobně větší a kvalitnější.

Jak proti žloutnoucím listům zasahujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články