Jak na správné přesazení paprik podle zkušeného pěstitele

Vyvarujte se při pikýrování paprik drobných chyb, které mohou mít vliv na vývoj sazenic. Odměnou vám budou zdravé rostliny a bohatá úroda.

První hnojení sazenic paprik zajistí chleba a kopřivy i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Papriky patří mezi nejčastěji viděné druhy zeleniny na českých zahradách. Pěstovat se dají nejrůznější odrůdy, některé se hodí pro přímou spotřebu či do salátů, jiné zase na zavařování nebo zapékání. Oblíbené jsou díky tomu i přesto, že umí být náročnější a jejich pěstování není úplně jednoduché. Zjistěte, jak poznat, kdy je vhodný čas na přesazení paprik, a jak sazeničky přepikýrovat tak, aby se jim dařilo co nejlépe a později vás obdařily bohatou úrodou.

Správný čas na přesazení paprik

Oblíbené papriky jsou časově náročnou zeleninou, s jejich výsevem proto neotálejte. Některé druhy se vysévají již v lednu, jiným postačí i začátek března. Přesné informace najdete vždy na balení se semínky konkrétní odrůdy. Na přesazení paprik do větší nádoby je čas, mají-li sazeničky čtyři lístky – dva nepravé a dva pravé. S druhým přesazením – již na stálé místo – si budete muset počkat až na druhou polovinu května, kdy již teplomilnou zeleninu nebudou ohrožovat přízemní mrazíky.

Sazeničky pikýrujte opatrně

Připravte si vhodné květináčky nebo plastové kelímky, do jejichž dna uděláte dírky pro odtok vody. Pokud používáte květináče z loňské sezóny, nezapomeňte je pořádně umýt a dezinfikovat, abyste zabránili šíření plísní a chorob. Papriky opatrně vyjměte z původního sadbovače, tak abyste nepoškodili křehký stonek nebo kořeny. Jsou-li kořínky velice dlouhé, zkraťte je. Do květináčku vsypte trochu zeminy, vložte sazeničku a zasypejte dokola zeminou. Rostlinku zasaďte až po lístky, nebude se tolik vytahovat za světlem.

Sazenice papriky k přesazení iZdroj fotografie: Pixabay

Druhé přesazení paprik až v květnu

Přesazené rostlinky opatrně zalejte mírným proudem vody a nechte na teplém a světlém místě. Chcete-li, aby se vyvíjel široký a silný kořenový systém, zalévejte sazenice po okrajích květináče – kořeny si budou k vodě hledat cestu. Po zmrzlých, v druhé polovině května, již můžete vysadit vzrostlé sazenice ven. K přesazení paprik můžete přistoupit dvěma způsoby. Buď posadíte dvě rostliny vedle sebe, které se budou navzájem podpírat, nebo můžete sázet každou papriku zvlášť, nezapomeňte jí ale tehdy poskytnout oporu.

Podrobný postup, jak správně pikýrovat sazeničky paprik

Jaké jsou vaše tipy na přesazování paprik?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články