Jak na zalévání okurek k dosažení vysněné úrody: Od správné techniky po ideální množství

Velkou sklizeň okurek vám zajistí jejich správné zavlažování. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a v létě budete sklízet plody plné lahodné chuti.

pěstování okurek i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nejlepší okurky jsou ty, které si sami vypěstujete na vlastní zahrádce. I když jsou tyto plodiny poměrně nenáročné, dokáží potrápit i zkušené zahradníky. Při dodržování určitých pravidel si však vlastní plody vypěstuje i úplný začátečník. Aby však vaše úroda byla co největší a nejchutnější, měli byste se vyhnout chybám při jejich zavlažování.

Proč je zálivka důležitá

Okurky jsou plody, které jsou tvořeny až z 95 % vodou. Pokud mají v průběhu růstu vody nedostatek, mohou se přestat vyvíjet, květy opadávají nebo plody zakrní a zhořknou. Nadbytek vody zase může způsobit problémy s uhníváním kořenů, vznikem nemocí, houbových chorob nebo plísní. Příliš vlhké prostředí taky láká šneky, slimáky a další škodlivé druhy hmyzu.

Jak okurky správně zalévat

Ideálně tyto plodiny zalévejte brzy ráno, zvlášť pokud chcete zavlažit i jejich listy. Silné sluneční paprsky v pozdějších hodinách by je mohly spálit. Pokud se rozhodnete zalévat kořeny, provádějte to v okruhu 15 cm okolo rostlin a snažte se dodat vodu do hloubky 15 – 20 cm. Přímo u stonku by však půda neměla být příliš podmočená, aby kořeny nezačaly uhnívat.

Úrodu okurek zvětší kyselina askorbová iZdroj fotografie: Freepik

Nepoužívejte příliš silný proud vody, abyste nedošlo k vyplavování části půdy. Skvěle se k zalévání okurek hodí také kapková metoda, k jejímu zajištění lze použít staré plastové láhve, do kterých vyvrtáte díry a naplníte vodou. Důležitou roli hraje taky teplota vody. Rozhodně nepoužívejte studenou z vodovodního řádu. Vhodná teplota by se měla pohybovat mezi 25 – 28 °C.

Jak zalévat okurky v otevřeném záhonu

Pokud pěstujete tyto plodiny na venkovním záhonu, provádějte zálivku v intervalu dvakrát týdně. Na 1m2 připadne 4 – 5 litrů vody. V době aktivního růstu zalévejte okurky jednou za 5 dní, a jakmile začnou kvést, zvyšte interval na 3krát týdně. Od druhé poloviny srpna zalévejte rostliny jednou za 10 dní a zvyšte dávku na 7 – 8 litrů. Takto pokračujte až do konce sezóny. V chladném počasí zálivku omezte, abyste okurky zbytečně nepřelévali.

Jak okurky zalévat ve skleníku

Pokud tyto plodiny pěstujete ve skleníkovém prostředí, nejprve zalévejte jednou denně v dávce 3 – 5 litrů na 1 m2. Ve chvíli, kdy začnou kvést, zvětšete interval mezi jednotlivými zálivkami na 2 – 3 dny, a zároveň navyšte objem vody na 10 – 14 litrů. Od druhé poloviny srpna zalévejte okurky stejným množstvím vody, ale četnost omezte na jednou za jeden až dva týdny. V případě chladného počasí opět množství zálivky upravte.

Jak vyzrát na nemoci okurek

Jak zaléváte své okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články