Jak na velkou úrodu cibule: Velké hlavy zařídí popel a dolomitová moučka

Aby letos úroda cibule naplnila vaše představy po všech stránkách, vyživte ji tím správným hnojivem. Stačí sáhnout pro přírodní prostředky.

Velká sklizená cibule i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Srpen je pro růst cibulí rozhodujícím obdobím. V tomto měsíci končí růst zelených listů a začínají aktivní procesy tvorby velkých a šťavnatých cibulí. Poskytnutí správných hnojiv bohatých na fosfor a draslík, vám může pomoci dosáhnout vynikající sklizně – a to s minimální investicí. Pro dosažení nejlepších výsledků by se cibule měla v srpnu hnojit dvakrát.

První hnojení – začátek srpna

Na začátku srpna je čas na první kolo hnojení. Během něj použijte směs složenou z 1 šálku popela, 1 šálku dolomitové moučky a 1 polévkové lžíce monofosfátu draselného. To vše zřeďte v 10 litrech vody. Výsledný roztok by měl být nalit mezi řádky. Tento krok je klíčový, protože pomáhá obohatit půdu o draslík, fosfor a další nezbytné mikroživiny, které cibule potřebují pro zdravý růst.

Popel dodá do půdy cenný draslík, který je nezbytný pro vývoj kořenů a celkové zdraví rostlin. Dolomitová moučka je zase skvělým zdrojem vápníku a hořčíku, které hrají významnou roli při posilování cibulí a podporují jejich lepší tvorbu.

Druhé hnojení – 10 dní před sklizní

Druhé kolo hnojení by mělo být provedeno přibližně 10 dní před plánovanou sklizní cibule. Toto dodatečné hnojení je nezbytné pro dokončení vývoje cibulí (což povede k jejich lepšímu skladování s minimální ztrátovostí). Pro přípravu druhého hnojivého roztoku rozpusťte 1 polévkovou lžíci humátu draselného v 10 litrech vody. Poté tento roztok opatrně nalijte kolem rostlin. Tato aplikace humátu draselného zajistí vašim rostlinám dodatečnou dávku draslíku. A pro ještě lepší účinek můžete k cibuli přidat ještě jednou i dolomitovou moučku.

Proč je správné hnojení důležité

Podání těchto dvou základních hnojiv v červenci výrazně ovlivní kvalitu a množství sklizně cibule. Dodané živiny, zejména draslík a fosfor, hrají klíčovou roli při vývoji cibulí, podporují silný růst a zlepšují celkový zdravotní stav rostlin. Správně vyživované cibule jsou odolnější vůči chorobám a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Kromě toho mají lepší chuť, velikost a celkový vzhled, což z domácí cibule činí vynikající doplněk vašich kulinářských pokusů.

Jak na velkou úrodu cibule, postará se o ni popel a dolomitová moučka iZdroj fotografie: Pixabay

Tipy pro úspěšné pěstování cibule

I když je správné hnojení zásadní, k bohaté úrodě cibule vám může pomoci několik dalších postupů:

  • Zvolte správnou odrůdu: Vybírejte odrůdy cibule, které jsou vhodné pro vaše klimatické a pěstitelské podmínky.
  • Přiměřené rozestupy: Sázejte cibuli v doporučených rozestupech, aby se cibule správně vyvíjela a cirkuloval kolem ní vzduch.
  • Zavlažování: Zajistěte důslednou a dostatečnou zálivku, zejména v období sucha.
  • Ochrana proti plevelům: Udržujte záhony cibule bez plevele, abyste zabránili konkurenci o živiny.
  • Ochrana proti škůdcům a chorobám: Sledujte, zda se na cibuli nevyskytují škůdci a choroby, a přijměte vhodná opatření k jejich potlačení.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování cibule?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články