Jak na velkou úrodu rajčat: Zdárný výsledek zařídí popel a vaječné skořápky

Nedovolte, aby vaši úrodu rajčat letos cokoliv pokazilo. Jednoduše sáhněte po tom správném hnojivu a máte vyhráno.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Vaječné skořápky se podle webu iReceptář skládají převážně z uhličitanu vápenatého, což je klíčová živina, kterou rajčata pro svůj optimální růst a zdraví nutně potřebují. Vápník totiž hraje opravdu zásadní roli při vývoji buněčných stěn rostlin – a bez nich by to prostě nefungovalo. Konkrétně u rajčat pak efektivně bojuje především proti obávané hnilobě konce květu (konec plodu poté zčerná a rozpadá se).

Jak fungují vaječné skořápky

Když se vaječné skořápky přidají do půdy, pomalu uvolňují vápník, čímž zabraňují jeho nedostatku a přispívají k silnějším a odolnějším rostlinám. A pokud je jemně rozdrtíte a ošetříte s nimi okolí záhonů, mohou dokonce odradit i některé škůdce (například slimáky). Jak je použít?

  • Opláchněte skořápky, abyste odstranili zbytky bílku nebo žloutku, které mohou přilákat škůdce. Nechte je zcela vyschnout, abyste zabránili vzniku plísní.
  • Po vysušení je rozdrťte na jemné kousky nebo prášek. K tomu dobře poslouží hmoždíř a tlouček nebo kuchyňský robot.
  • Rozdrcené vaječné skořápky vmíchejte přímo do výsadbových jamek nebo je přimíchejte do půdy kolem rostlin. Tato metoda zajistí, že vápník bude k dispozici přímo tam, kde ho kořeny mohou přímo absorbovat.
  • Toho hnojivo doplňujte každých pár měsíců.
Proč nikdy nezalévat rostliny studenou vodou – zkazí úrodu

Chyby při zalévání rajčat, které vedou ke smrti celé plodiny: Zalévání přes listy či voda ze studny

Další tipy pro větší úrodu rajčat

Pěstujte rajčata vedle bazalky nebo měsíčku lékařského,“ radí naše čtenářka Jitka K. z Prostějova. Bazalka pomáhá odpuzovat škodlivý hmyz a zlepšuje chuť, zatímco měsíček odpuzuje půdní háďátka a další škůdce. Nezapomeňte také pravidelně odstraňovat odumřelé nebo přerostlé odplozené výhonky, jak radí web TopRecepty, čímž zlepšíte cirkulaci vzduchu a působení slunečního světla a snížíte riziko vzniku chorob.

Pokud chcete mít skutečně obří rajčata, musíte jim právě teď dopřát to, co potřebují. Jinak se na velkou úrodu těšit nemůžete. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít skutečně obří rajčata, musíte jim právě teď dopřát to, co potřebují. Jinak se na velkou úrodu těšit nemůžete.

Pokud náhodu své rostliny poraníte, použijte jako dezinfekci jejich ran skořici, jak jsme už na webu Chalupáři-Zahrádkáři radili. Kolem rajčat také naneste vrstvu organického mulče promíchanou s dřevěným popelem. Ten pomáhá udržovat vlhkost v půdě a reguluje její teplotu. A jako bonus později vaše rostlinky také vyživí, postupně se totiž rozkládá.

Jaké triky při pěstování rajčat používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články