Jak na zažloutlé listy okurek: Syrovátka, cibulové slupky a jód

Aby se okurkám skvěle dařilo až do konce léta, zajistěte jim ten správný životabudič z domácích ingrediencí. Poradí si i se žloutnutím.

Syrovátka, cibulové slupky a jód pomohou proti žloutnutí okurek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rostliny okurek se žloutnoucími listy jsou pro mnoho zahrádkářů důvodem k obavám. Tento problém však lze řešit dodržováním konkrétních doporučení a využitím přírodních prostředků. Na prevenci je však vhodné vsadit už od samotného počátku jejich pěstování.

Kdy začít s prevencí

Jakmile se u rostlin okurek vyvinou 3 až 4 pravé listy, měli byste je ošetřit je speciálním roztokem. Do kbelíku s vodou přidejte 30 kapek jódu (hodí se Jodisol nebo jódová tinktura), 20 gramů domácího mýdla a 1 litr mléka. Rostliny tímto roztokem postříkejte každých 10 dní. Pokud jste ovšem toto ošetření nestihli, pak nezoufejte. Pomoci vám může šikovné hnojivo z chleba.

Chlebová výživa pro okurky

Večer namočte chléb do kbelíku s vodou. Ráno ho rozmačkejte, přidejte kapku jódu, roztok zřeďte v 10 litrech vody a postříkejte rostliny okurek. Zbylý roztok skladujte v lahvích na chladném místě. Tento roztok můžete používat jednou za 14 dní až do podzimu. Pokud se už ovšem potíže objeví, pak vsaďte na trochu silnější kalibr – syrovátku. A jak na to? V kbelíku s vodou zřeďte 2 litry syrovátky a 150 gramů cukru. Tento roztok použijte k postřiku rostlin okurek. Pomůže stimulovat vývoj nových plodů a jako bonus posílí obranyschopnost rostlin.

Starý chléb nevyhazovat iZdroj fotografie: Pixabay

Cibulové slupky se žloutnutím pomohou

Jestliže však vaše okurky zežloutly už opravdu hodně, pak si dojděte pro pomoc do kuchyně. Stačí totiž, když si vezmete k ruce cibulové slupky – jejich použití je opravdu jednoduché. Na každých 10 litrů vody přidejte 0,7 litru cibulových slupek a přiveďte k varu. Přikryjte pokličkou a nechte 12 až 14 hodin louhovat. Směs sceďte, cibulové slupky oddělte a nechte roztok ustálit. Vezměte 2 litry nálevu a zřeďte jej v 8 litrech vody. Nakonec hojně postříkejte listy okurek z obou stran a zalijte také půdu. Uvidíte, že se žloutnutí zastaví a rostliny rychle vyrazí nové listy a květy.

Kromě toho je velmi důležité regulovat režim zalévání, protože nedostatečná vlhkost může přispět ke žloutnutí listů okurek. Dbejte na to, aby rostliny dostávaly dostatečné množství vody a nebyly přelévány. Každou pátou zálivku také můžete nahradit roztokem z 1 litru syrovátky a 5 litrů vody. Tím své rostliny skvěle vyživíte a jak bonus podpoříte i jejich imunitu. Na velmi chudých půdách je pak vhodné přidat navíc i dřevěný popel.

https://www.youtube.com/watch?v=0GP0W4Ezkdw iZdroj fotografie: Freepik

Zasáhnout musíte včas

Je důležité si uvědomit, že klíčem k udržení zdravých rostlin okurek je prevence – žádný samospásný prostředek vám nepomůže, pokud dohled nad nimi zanedbáte. Pravidelně proto své rostliny sledujte a pátrejte po tom, zda se u nich neobjevují příznaky nedostatku živin či výskytu škůdců nebo chorob, a včas přijměte vhodná opatření.

Dodržováním těchto doporučení a využíváním síly přírodních prostředků můžete pěstovat vitální a zdravé rostliny okurek až do podzimu. Vychutnejte si bohatou úrodu chutných okurek a zároveň udržujte celkové zdraví své zahrady – odmění se vám.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o okurky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články