Čerstvě sklizenému hrášku ze zahrady se téměř nic nevyrovná. Pokud toužíte po vlastní úrodě této vynikající luštěniny, vypěstujte si hrášek na své vlastní zahrádce.
Zelený hrášek patří mezi první plody každé sezóny. Jeho sladká a šťavnatá chuť z něj dělají oblíbenou pochoutku. Hrách se velmi snadno pěstuje, ale jeho vegetační období je velmi krátké. S jeho výsevem proto příliš dlouho neotálejte, abyste mohli brzy sklízet. Po sklizni bohužel nezůstane čerstvý příliš dlouho. Pusťte se do pěstování zeleného hrášku a vychutnejte si dokonale chutnou úrodu.
Kdy je nejlepší čas pro výsev
Semena hrachu zpravidla vysévejte na začátku nebo v polovině dubna. V teplé a prohřáté půdě mnohem lépe klíčí, pokud ale venkovní teploty klesnou k bodu mrazu, proces růstu by to zcela zastavit nemělo. Ani sníh klíčícím rostlinám neublíží, mrazivé teploty by ale mohly. Pokud vám vysazený hrách spálí mráz, buďte připraveni vysít novou várku. A jakmile sklidíte první úrodu, můžete vše koncem léta zopakovat.
Než se pustíte do výsevu
Než se pustíte do samotného výsevu, věnujte nejprve čas pečlivému výběru vhodného místa. Rostlině se může poměrně dobře dařit i v částečném stínu, ale její plody nikdy nebudou tak sladké. Aby byl hrášek co nejsladší, svěřte jeho semena záhonu s dostatkem slunečního světla. Půdu pro jeho výsev ideálně připravte ještě na podzim a obohaťte vyzrálým kompostem nebo hnojem. Zemina by měla být vzdušná a dobře propustná.
Jak správně vysévat hrášek
Semena hrachu můžete vysévat přímo do země. Předpěstovat jej můžete pouze v organických a rozložitelných formách, které se po přesazení rozloží a vstřebají do země. V opačném případě byste mohli poškodit kořeny rostlin. Skvěle se hrachu bude dařit ve vyvýšených záhonech, zvlášť pokud je půda na vaší zahradě na jaře příliš promočená.
Abyste podpořili klíčení semen, můžete je před výsevem přes noc namočit do vody. Hrách vtlačte přibližně 2,5 cm hluboko a dodržujte mezi jednotlivými rostlinami rozestupy alespoň 5 cm. Jednotlivé řádky pak odsazujte minimálně 7 cm od sebe. Na stejné místo můžete hrách vysadit opět až po 4 letech, abyste půdu zcela nevyčerpali. Pravidelně jej přikrmujte hnojivy bohatými na fosfor a draslík.
Jak o hrách správně pečovat
Pokud rostliny nezačnou vadnout, zalévejte je pouze zřídka. Příliš častá závlaha může zapříčinit hnilobu. Pravidelně a velmi opatrně vytrhávejte plevel rostoucí mezi rostlinami, abyste nepoškodili jejich kořeny. Jestliže listy hrachu začnou žloutnout, mohou být na vině příliš vysoké teploty. Zmírnit vysychání listů můžete částečným zastíněním rostlin. Místo hnojiv můžete na půdu kolem rostlin rozprostřít posekanou trávu nebo drcené listí a záhony tak pravidelně mulčovat.
Kdy je čas začít sklízet
Hrášek je většinou zralý a připravený ke sklizni po 60 až 70 dnech po výsevu. Lusky sbírejte, jakmile jsou hutné, jasně zelené a lesklé. Takto budete mít jistotu, že jsou kuličky hrášku šťavnaté a plné dokonale sladké chuti. Věnujte hrášku dostatečnou péči a užijte si lahodnou a chutnou úrodu až do podzimu.