Pomocí tohoto návodu si můžete vypěstovat vlastní úrodu růžičkové kapusty i bez zahrady. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je květináč nebo kýbl.
Nenechte se limitovat tím, jestli máte zahradu nebo vám zbývá ještě nějaké místo na zeleninových záhonech. Růžičkovou kapustu si můžete snadno vypěstovat i v domácím prostředí. Potřebovat k tomu budete jen pár pomůcek a surovin. Postupujte krok za krokem podle tohoto návodu a pusťte se do domácího zahradničení. Za pár týdnů můžete sklízet bohatou úrodu.
Příprava na pěstování
Než se pustíte do samotného výsevu, musíte kapustě připravit ty nejlepší podmínky. Zeminu smíchejte s kukuřičnými čnělkami. Pokud jsou kukuřičná vlákna příliš dlouhá, nastříhejte je nůžkami na menší kousky. Dále přidejte sypkou minerální hnojící směs a důkladně promíchejte, aby se všechny složky rovnoměrně smíchaly.
Výsev růžičkové kapusty
Jakmile máte směs pro výsev připravenou, vezměte si plata od vajec (to se skvěle hodí třeba i pro pěstování mrkve). Vhodnější jsou ta, do kterých se běžně dává 20 až 30 kusů, použít však můžete i menší. Pomocí lopatky směs nasypte do jednotlivých přihrádek a pusťte se do výsevu. Malá semínka položte na povrch zeminy a poprašte tenkou vrstvou substrátu. Pomocí rozprašovače opatrně zavlažte a umístěte plato na slunné a teplé místo.
Přesazování kapusty
Zhruba po 15 dnech budou sazenice dostatečně vzrostlé a silně, abyste je mohli přesadit. K jejich dalšímu růstu můžete využít pevné pytle, velké květináče nebo kýble. Libovolnou pěstební nádobu naplňte téměř po okraj úrodným substrátem obohaceným o vhodná minerální hnojiva. Zeminu lopatkou uvolněte, do každé nádoby zasaďte jednu sazenici, a zavlažte pomocí rozprašovače dostatečným množstvím vody.
Pěstování růžičkové kapusty
Přibližně po měsíci od výsevu budou rostliny obrostlé velkými tuhými listy. Spodní listy za dalších 21 dní odstraňte a kolem rostliny nasypte hnůj nebo vyzrálý kompost, kterým rostlinám dodá potřebné živiny a podpoří jejich růst a vývoj nových kapustiček. Jakmile se objeví hlavičky kapusty, ostříhejte listy, které by jim mohly ubírat světlo a další živiny a ponechte pouze listy na vrcholu rostliny. Zhruba po 110 dnech od výsevu můžete začít sklízet svou úrodu.