Setí mrkve 2023: Šup s ní do kartonových plat od vajíček, přesazování je pak hračka

Pokud toužíte po bohaté úrodě ovoce a zeleniny, nejspíš vás čeká velká výsadba. Abyste si tuto titěrnou práci usnadnili, můžete k výsadbě použít kartonová plata na vejce.

Jak vysévat mrkev i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V běžných supermarketech i specializovaných obchodech je spousta pomůcek usnadňující práce na zahradě i činnosti se zahradou spojené. Pomocí pomůcek a surovin z vaší domácnosti můžete ušetřit peníze, životní prostředí a někdy i spoustu vašeho času. Vyzkoušejte tento geniální trik a vysaďte mrkev do plata od vajec. Přesazování sazenic pak během chvilky zvládnete levou zadní.

Co budete k výsadbě mrkve potřebovat

Pro snadné a rychlé vysazení semen mrkve si připravte kvalitní zeminu, kartonová plata vajec a nádobu s rozprašovačem naplněnou vodou. Aby vám mrkev rychleji zakořenila a vyrostla, můžete její růst podpořit přípravky podporující růst rostlin nebo kvalitními hnojivy, které rostlině dodají potřebné živiny a zajistí její rychlý a zdravý růst. Ten následně můžete podpořit i vhodným umístěním vysazených semen.

Jak mrkev do plat vysadit

Jakmile máte vše potřebné k výsadbě připravené, můžete se pustit do práce. Nejprve pomocí rozprašovače kartonová plata navlhčete trochou vody. Následně jednotlivá lůžka naplňte zeminou a vyhlubte do ní díru o velikosti 1,5 násobku velikosti semena mrkve. Semena mrkve vhoďte do připravené díry a zasypte trochou zeminy. Mrkev není potřeba dále zalévat. Půda by měla být spíš suchá, proto zasazenou mrkev zalévejte jen zřídka.

Kdy vysévat mrkev na podzim iZdroj fotografie: Depositphotos

Přesazování mrkve na záhon

Jakmile mrkev vyklíčila a venku jsou ideální podmínky k jejímu přesazení jednoduše všechna plata se zasazenou mrkví přeneste do skleníku nebo na venkovní záhon a přesaďte. Stačí do hlíny vyhloubit prostor pro celé plato a to do země umístit. Okraje plata včetně prostoru mezi rašící mrkví zasypte trochou hlíny a zavlažte. Plata vajec můžete využít nejen na své zahradě, ale také při pěstování rostlin na balkóně nebo parapetu.

Zajistěte mrkvi ty nejlepší podmínky

Aby byla vaše úroda mrkve opravdu bohatá a chutná, dopřejte ji tu nejlepší péči. Mrkev pro svůj růst potřebuje dostatek světla. Nepřehánějte to se zálivkou, aby kořeny spolu s rostoucí mrkví nezačaly zahnívat. Ve skleníku vám mrkev může růst až do nástupu zimy. Mrkev vysazenou na venkovních záhonech můžete s dostatečnou péči sklízet ještě na podzim. Půda dokáže kořen mrkve dostatečně ochránit i před nízkými teplotami.

Jak si výsadbu mrkve usnadňujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články