Dubnové hnojení malin zařídí bohatou úrodu lahodných a šťavnatých plodů

Kdo by se netěšil na sladkou a voňavou úrodu malin. Abyste tomuto keři dodali po zimě dostatek potřebných látek, použijte k jeho hnojení speciální hnojivo.

i Zdroj fotografie: Mako / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jakmile zima zeslábne a venku vše předznamenává příchod jara, je nejvyšší čas pustit se do práce na vaší zahrádce. Rostliny, keře i stromy s počátkem jara vyžadují důkladnou péči. Po zimě je třeba půdu pod rostlinami vyživit a doplnit vyčerpané zásoby živin. K hnojení malinového keře použijte toto hnojivo. Odměnou vám bude chutná a bohatá úroda.

Doplňte ovocnému keři potřebné živiny

Stejně jako další rostliny na vaší zahradě, i maliny můžete probudit ze zimního spánku použitím vhodného hnojiva. Nejdůležitější složkou, kterou je na jaře potřeba doplnit, je dusík. Jakmile sníh na jaře roztaje, měli byste rostliny poprvé pohnojit a zásoby dusíku doplnit. Díky němu keř mnohem lépe a rychleji poroste, a navíc bude odolnější vůči dalším změnám teplot.

Kdy je nejlepší čas k hnojení

Ideální doba pro první hnojení malin nastává na přelomu března a dubna, jakmile roztaje sníh a půda se trochu prohřeje. Pokud se sníh na zemi stále drží, odhrabejte jeho vrstvu až na půdu a aplikujte dávku hnojiva. Následně keř opět zahrňte sněhem a nechte maliny přikryté. Hnojivo se bude postupně do půdy uvolňovat a tající sníh jeho složky dopraví až k nižším částem kořenů hluboko v zemi.

maliny, plody, keř, červené iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč je důležité ovocné keře na jaře hnojit

Hnojení malin je důležité ještě před tím, než začnou kvést, nebo během období květu. Výživa keře na jaře urychluje jeho celkový růst a vývoj nových výhonků, které zajistí spoustu mladých květů a následně i plodů. Vhodným hnojivem můžete navíc zvýšit odolnost rostliny proti škůdcům, chorobám nebo jiným stresovým vlivům. Celkově bude váš maliník mnohem zdravější a silnější.

Jak se na jaře starat o malinový keř

Než se pustíte do hnojení, měli byste keře malin důkladně zkontrolovat. Nejdříve se zbavte veškerého plevele. Dále zkontrolujte, v jakém stavu se maliny po zimě nachází. Odstraňte všechny spálené, poškozené nebo nemocné větve, které by mohly postupně celou rostlinu zahubit. Z pod keře odstraňte také loňský mulč, který se nestihl dostatečně rozložit a vstřebat. Pokud jej na zemi ponecháte, může se stát vhodným místem k šíření nemocí a rozmnožování škůdců.

Čím hnojit maliník

Pro účinné hnojení malin si můžete připravit vlastní přírodní hnojivo. Potřebovat k tomu budete jen koňský hnůj nebo vyzrálý kompost a superfosfát. 5 kg hnoje nebo kompostu vložte do kyblíku a zalejte vodou. Týden nechte odstát a občas důkladně promíchejte. Následně směs nařeďte s vodou v poměru 1:10. Do připraveného hnojiva přidejte bezprostředně před použitím hrnek popela a 20 g superfosfátu na každých 10 l směsi. Hotový přípravek důkladně promíchejte a maliny tímto hnojivem přikrmte.

Jak na jaře prořezat a přihnojit malinové keře

Jak na jaře hnojíte maliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články