Maliny se odvděčí obrovskými plody aneb jak na správný řez a výběr ideálního hnojiva

Maliny potřebují na jaře celou řadu živin – pokud jim je dodáte, budou v sezóně plodit doslova jako o život a mnohem déle.

Jak na kilogramy obřích malin: Osvědčenou kombinací je hnůj a popel i Zdroj fotografie: Raphael Quinet / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Maliníky jsou na zahradách velmi oblíbené, lze je totiž opravdu snadno pěstovat. Pokud však chcete mít bohatou úrodu malin, je důležité o ně pečovat tím správným způsobem. Je třeba se odpíchnout především od správného hnojení.

Řez jako první krok

Prvním krokem správné jarní péče o maliníky je rozhodně správný řez. Na jaře je vhodné odstranit staré a poškozené větve, aby se uvolnil prostor pro nové výhonky. Pryč dejte také všechny větve, které jsou vyschlé nebo na sobě mají známky nemoci. Poté můžete zkrátit zbývající větve na výšku asi 1,2 metru. To pomůže podpořit růst nových výhonků a zvýšit množství květů a plodů. Jen dejte pozor na remontantní maliny, o ty je třeba pečovat trochu jinak.

Zálivka malin a jak na ni

Maliníky ke své spokojenosti potřebují také pravidelnou zálivku, a to zejména v období růstu a plodnosti. Zálivku provádějte opravdu důkladně, aby vlhkost pronikla až ke hlouběji položeným kořenům. Hodí se proto maliny okopat a zem okolo prokypřit. Pomoci může i vrstva mulče (lze použít třeba i posekanou trávu). Nezapomeňte vodu aplikovat přímo na kořeny rostlin, nikoli na listy. Lidová finta vám však pomůže i s násadou plodů.

Jarní péče o maliny v několika praktických bodech iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojení malin správnými prostředky

Maliny jsou náročné na živiny, zejména na dusík, fosfor a draslík. Proto je důležité je pravidelně hnojit. Na jaře můžete použít hnojivo s vysokým obsahem dusíku, které pomůže podpořit růst nových výhonků. Po vyrašení nových výhonků je následně vhodné použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Tyto živiny pomohou zvýšit množství květů a plodů.

Efektivní hnojení malin kompostem

Použití dobře vyzrálého kompostu je také skvělý způsob, jak zlepšit kvalitu půdy a podpořit růst rostlin. Kompost navíc obsahuje mnoho živin, které jsou pro maliny užitečné ( např. dusík, fosfor a draslík). Pokud chcete hnojit maliny kompostem, měli byste postupovat podle následujících kroků:

  • Připravte kompost: Než začnete maliny hnojit kompostem, je důležité mít k dispozici kvalitní kompost. Pokud nemáte vlastní, můžete si zakoupit už hotový kompost v zahradním centru nebo na internetu.
  • Vyberte vhodné místo: Jestliže vaše maliny rostou takříkajíc ve volné formaci, můžete kompost aplikovat kolem kořenů jednotlivých rostlin. Pokud máte maliny v řadě, jak vhodné kompost aplikovat mezi řadami.
Jarní péče o maliny v několika praktických bodech iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomeňte, že před aplikací kompostu je důležité půdu okolo rostlin dobře uvolnit. Kompost aplikujte kolem malin do hloubky 5 až 10 cm. Výška kompostu by pak měla být asi 2 až 3 cm. Pokud použijete více kompostu, může u malin dojít k přehnojení, což zpočátku sice způsobí hodně rychlý růst, ale následně dojde jen k minimální tvorbě květů a plodů. Po aplikaci kompostu je také důležité maliny zalít, aby živiny dobře pronikly do půdy. Je také dobré ponechat 1 až 2 cm volného místa kolem kmínků.

Řez maliníku – jak sklízet maliny až 6 měsíců v roce

Jak hnojíte své maliny na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články