Jarní prořezávání meruněk: Stromkům se odlehčí a získají podporu k dalšímu růstu a vyšší úrodě

Kdo by nemiloval sladké meruňky utržené přímo ze stromu. Abyste si tyto lahodné plody mohli v létě užít do sytosti, nezapomeňte stromy dostatečně prořezat.

i Zdroj fotografie: Fir0002 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jarní prořezávání stromům velmi prospívá. Nejenže se zbavíte poškozených částí, ale zajistíte zdravým větvím větší přísun kyslíku a světla. Jedině s dostatečnou zásobou potřebných živin může rostlina zdravě a silně růst. Věnujte na jaře pozornost ovocným stromům a prořezejte větve meruněk v ten nejlepší čas. Odměnou vám bude bohatá a šťavnatá úroda.

Kdy je nejlepší čas k prořezávání

Ideální doba pro ošetření meruňky řezem, je zpravidla koncem zimy nebo brzy zjara. V každém případě se tyto práce provádí ještě předtím, než se začnou rozvíjet nové pupeny listů. Řezy prováděné v klidovém režimu rostliny se mnohem lépe a rychleji hojí. Vyhnete se tak riziku přílišnému oslabení stromu nebo vzniku chorob ze špatně provedeného řezu. První řezání meruňky se provádí ihned po výsadbě, tím se vytvoří silná struktura.

Jak ovocné stromy prořezávat

Než se pustíte do práce, zkontrolujte stav větví. Zachovat byste měli zdravé a silné větve, které rostou vzhůru. Odstraňte všechny spálené, poškozené a nemocné. Řez provádějte přímo v zesílené části mezi větví a kmenem. Pokud chcete odstranit pouze její část, řežte pouze těsně nad postranní větví nebo hned za rostoucím pupenem.

meruňka, plody, ovoce, strom iZdroj fotografie: Depositphotos

Prořezávání koruny meruňky

Při prořezávání kromě poškozených částí stromu odstraňte také větve, které rostou příliš vysoko i ty, které rostou příliš nízko k zemi, protože přes ně může dojít k snadnému přenosu chorob. Hlavní kmen můžete zkrátit na výšku 91 cm a podle potřeby odstranit i další větve tak, abyste mezi zbylými vytvořili prostor alespoň 15 cm. Na každé z nich by měl růst alespoň jeden pupen.

Průběžné prořezávání v dalších letech

Pravidelným prořezáváním posílíte tvorbu silné struktury a podpoříte vývoj nových i stávajících větví. Vždy odstraňte poškozené větve i ty, které rostou příliš vysoko, nízko nebo ve špatném úhlu. Starší výhonky zkraťte přibližně na 30 cm. Jakmile začne strom plodit, jeho prořezávání je snadnější. Vždy po zimě odřežte staré neplodící větve a vytvořte tak prostor pro růst nových a silných výhonků, kterým touto prací zajistíte dostatek vzduchu i světla.

Jak správně prořezávat meruňky

Kdy prořezáváte větve meruňky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články