Jen těžko bychom našli plodinu, na kterou jsou Češi více hrdí. A není divu, správně pěstovaný česnek kuchyňský (Allium sativum), který můžete znát také pod jménem česnek setý, má opravdu říz a dodá pokrmů ničím nenahraditelnou štiplavost. Navíc působí i léčivě díky obsaženým vitamínům (A, B a C), selenu, jódu a samozřejmě i flavonoidům a steroidním a triterpenovým saponinům.
Červnové počasí klade česneku do cesty různé nástrahy
Zejména velké horko dokáže zasazené stroužky doslova vysušit a zarazit v růstu. Proto nikdy záhony s česnekem nenechte přeschnout. Ovšem byla by chyba je také přelévat. Pamatujte si proto, že i v opravdu velkých vedrech jim stačí zálivka 2-3x do týdne, a to vždy během večerních hodin. Častěji to rozhodně není třeba.
Před sklizní je ovšem naopak přísun vláhy nutné omezit. Česnek by ji totiž nasál doslova jako houba a nebyl by vhodný k dlouhodobému uskladnění. A s jakým odstupem přestat zalévat? Dva týdny před sklizní bohatě stačí.
Hnojení je stejně důležité jako zálivka
Ale pro samou zálivku nesmíte zapomenout ani na dostatečný přísun živin. Zatímco v prvních týdnech od výsadby potřebuje česnek převážně dusík, později je už o něco náročnější. Osvědčeným tipem je jedna polévková lžíce síranu draselného, rozpuštěná v deseti litrech vody. Jako zálivka jednou za měsíc je tato směs nepřekonatelná.
Pozor také na kvetení, zkazilo by úrodu
Česnek se ovšem nesoustředí jen na tvorbu palic, stejně tak se snaží roznožit i semeny. Hlídejte si proto výskyt květů a zavčasu je odstraňujte. A to nejlépe ve chvíli, kdy je poprvé objevíte. Pokud by česnek vykvetl, získáte mnohem menší a chuťově nevýrazné paličky a stroužky, než na jaké jste se nejspíš těšili.