Jak na mandelinku bramborovou: Obávaného škůdce brambor odežene kopr a měsíček

Vyzkoušejte na své zahradě tento jednoduchý trik a zbavte se mandelinky bramborové jednou provždy. Pomůže vám k tomu vůně těchto dvou velmi aromatických bylin.

Už žádné mandelinky na bramborách i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pěstování plodin na vlastní zahrádce přináší spoustu výhod a radostí, ale i strastí. Abyste si mohli na vrcholu sezony vychutnat co největší úrodu, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči a ochránit je před všemi nástrahami, které je v průběhu roku mohou postihnout. Za všechnu vaši práci a čas, který na záhonech strávíte vás však na konci čeká opravdu sladká odměna. Usnadněte si boj se škůdci brambor pomocí tohoto osvědčeného triku.

Jak poznat mandelinku bramborovou

Tohoto brouka s výraznými barvami poznáte poměrně snadno podle pruhovaných krovek a oranžové hlavy, která září už z velké dálky. Přestože se na první pohled jedná o poměrně pohledného krasavce, jeho přítomnost v zeleninových záhonech není vůbec vítaná. Během chvilky totiž mohou jeho larvy zlikvidovat vysazené brambory a připravit vás o celou vaši úrodu.

Jak škodí mandelinka

I když je považována za nejznámějšího a nejrozšířenějšího škůdce brambor, velmi ráda si pochutná i na jiných druzích, které ve vaší zahradě objeví. Často ji můžete najít také na rostlinách rajčat, paprik nebo lilku, kde mandelinky zpravidla nakladou vajíčka, z nichž se později vylíhnou larvy požírající listy rostlin. Zhruba tři týdny se živí listovou stravou, poté se zahrabou do půdy a po dalších dvou týdnech se z nich vyvinou dospělí jedinci. Za poměrně krátkou dobu mohou zamořit téměř všechny vaše záhony.

larvy mandelinek iZdroj fotografie: Pxhere

Jak bojovat s mandelinkou v zahradě

Jelikož její larvy dokáží přezimovat v půdě, měli byste se vyhnout pěstování stále stejných plodin na stejném místě. Pomoci vám může taky netkaná textilie, přes kterou se škůdci k bramborovým keřům nedostanou. Vynikajícím a jednoduchým způsobem, jak mandelinku udržet od záhonu co nejdál, je vysít mezi zeleninu měsíček lékařský nebo kopr. Jejich silná vůně donutí tyto brouky přesídlit jinam. Podobně fungují i jiné aromatické byliny jako šalvěj, řebříček nebo křen.

Někteří zahradníci doporučují před výsadbou brambor půdu v záhonu posypat draselnou solí, aby se zlikvidovaly larvy, které pod zemí přečkaly celou zimu. Nejúčinnější, ale zároveň nejpracnější metodou je však jejich pravidelné ruční vysbírávání. Dejte však pozor, abyste opravdu odstranili veškeré brouky, vajíčka i larvy. Jedině tak zamezíte jejich opětovnému rozmnožení.

Jak se zbavit mandelinky bramborové v zahradě

Jak bojujete s mandelinkami v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články