Palice česneku velké jako dětská pěst aneb jak na jarní výsadbu v roce 2023 k dosažení dobré úrody

Většina pěstitelů sází česnek už na podzim. Pokud jste se pro výsadbu česneku rozhodli až na jaře, nemusíte zoufat. Stačí dodržovat tyto pokyny a za chvíli budete moci sklízet.

i Zdroj fotografie: Dwight Siplet / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stroužky vysazené na podzim mají výhodu velkého množství chladných dní, které potřebují ke svému růstu a dostatek času pro vývoj kořenů ještě před zimou. Jakmile na jaře přijde první teplá vlna, mohou zakořeněné česneky vyrašit ze země a začít růst. Česnekovou úrodu si však můžete užít i v případě, že jste na podzim tyto plodiny nezasadili. Stačí jen dodržet správný postup.

Stroužky musí být vystaveny chladu

Aby mohl česnek vyrůst a plodit, musí být vystaven procesu jarovizace. To znamená, že musí být po určitou dobu vystaven chladu a nízkým teplotám, aby se posléze dobře rozštěpil a vytvořil novou paličku. U plodů vysazených na podzim se příroda sama o tento proces postará. Pokud ale chcete stroužky vysadit na jaře, musíte jarovizaci provést sami.

Jak jarovizovat zasazený česnek

Jedním ze způsobů, jak tento proces provést, je umístit stroužky na 4 – 8 dnů do ledničky. Stroužky česneku vložte do igelitového sáčku a propíchněte ho nebo nechte otevřený, abyste zabránili hromadění vlhkosti a vody. Česnek v sáčku kontrolujte, aby vám nezplesnivěl. Jakmile se objeví kořeny nebo klíčky, můžete česnek zasadit. Druhým způsobem je výsadba stroužků česneků brzy na jaře. Prudké výkyvy teplot jim mohou dopřát potřebné podmínky k růstu.

Kdy je nejlepší čas na výsadbu

Sehnat vhodné stroužky k výsadbě může být na jaře docela oříšek. Nabídka v zahradnictvích a školkách bývá většinou sezónní. V internetových obchodech byste ale měli být schopni zakoupit požadovaná semena. Jakmile se půda na záhonech dostatečně prohřeje a dá se s ní dobře zpracovat, můžete začít sázet. Většinou stačí pár teplých dnů a půda bude pro výsadbu připravená.

Kdy vysazovat česnek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vysadit česnek

Pěstování této rostliny není nijak náročné a výsadba je poměrně jednoduchá. Nejprve zvolte vhodné místo s dostatkem světla alespoň 8 hodin denně. Následně připravte půdu v záhonech. K tomu můžete použít hnůj, vyzrálý kompost nebo přírodní hnojivo bohaté na dusík. Vyhlubte díru 5 – 7 cm hlubokou a stroužek česneku zasaďte. Mezi jednotlivými stroužky udržujte rozestupy přibližně 10 cm, aby rostliny mohly správně růst.

Jakmile máte česnek zasazený, rozložte na záhon vrstvu listů nebo slámy. Pravidelně a důkladně výsadbu zalévejte, protože stroužky potřebují k vývoji a růstu vlhké prostředí. Pokud chcete česnek zasadit do květináče, zvolte co největší velikost. Do takové nádoby se vleze více zeminy a nebudete muset rostliny tak často zalévat. Květináč pak umístěte na balkon nebo terasu a každé dva až tři týdny hnojte vhodnými hnojivy.

Jak na jarní výsadbu česneku

Jak jste zvyklí pěstovat česnek na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články