Jak správně zakrýt hrozny na zimu: Krokem k úspěchu je jejich svázání a zabalení do tkaniny

Podzimní zakrytí vinné révy je absolutně nezbytné – jen přehodit textilii však přes ni nestačí. Vytvořit jí musíte doslova kokon.

i Zdroj fotografie: GT1976 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Správné zakrytí vinné révy na zimu je nezbytné pro zajištění jejího přežití a úspěšného růstu v následujícím roce – stejně jako hluboký zimní řez, jak píše web JakTak. Při správném provedeném postupu vaše vinná réva v chladných zimních měsících neuschne ani nezmrzne.

Načasování je rozhodující

Pro ochranu vinné révy před zimními mrazy je zásadní znát správný čas pro její zakrytí. Mělo by se tak stát v době, kdy se chystají trvalé mrazy. Začněte tím, že révu opatrně položíte na zem a zajistíte ji těsně u povrchu půdy. To se často provádí pomocí nízkých oblouků nebo podpěr. Tímto krokem připravíte větve na zimní přikrytí a zajistíte, aby byla v co nejlepší pozici a vydržela mrazivé podmínky. Určitě ji teď ještě nestříhejte, na tento krok přijde čas až v únoru, jak informuje web iReceptář.

Jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany vinné révy je zabalení do textilie. Častou volbou pro tento účel je agrospan, prodyšná a izolační tkanina, která ji chrání před drsnými zimními podmínkami. Tkanina umožňuje cirkulaci vzduchu a zároveň poskytuje ochranu před mrazem, vlhkostí a škůdci.

Zabalení vinné révy do kokonu

Nyní, když jsou keře připraveny, můžete začít s jejich zakrýváním. Začněte tím, že přes vinnou révu přehodíte tkaninu. Ujistěte se, že dosahuje až k zemi ze všech stran a že je pevná. Cílem je vytvořit kolem révy ochrannou bariéru, která ji ochrání před zimními živly. Dobře ji zajistěte provázkem. „Okolo keříku klidně vytvořte doslova kokon,“ radí čtenář Milan H. z Chocně.

Jak správně nařízkovat a zasadit vinnou révu, aby se dobře zakořenila a hojně plodila

Chcete-li dále zvýšit zimní ochranu vinné révy, zvažte použití vrstvy mulče nebo zeminy kolem její základny. Ta pomáhá izolovat kořeny a udržovat je během chladných měsíců v teple. Kombinace textilního potahu a izolace půdy pomůže vaší vinné révě vydržet i ty největší mrazy a tání – to mám osobně vyzkoušeno. „Než vinnou révu na zimu zabalíte, je dobré posbírat z vinice všechno spadané listí. Toto listí může obsahovat spory hub nebo jiné patogeny,“ dodává ještě pan Milan.

Jednou z plodin, kterou můžete na záhon bez obav vysadit i na podzim je i vinná réva – abyste však uchytila, musíte se o ni správně postarat iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vaše vinná réva přežila nadcházející zimní měsíce bez jakékoli újmy, musíte se o ni právě teď správně postarat

Půda a péče o révu

Po prořezání je vhodné révu a půdu ošetřit směsí roztoku vápna a kainitu. Toto ošetření pomáhá předcházet chorobám a révu vyživuje. Tento postup se doporučuje opakovat také brzy na jaře. Později se pak podle zjištění redakce Chalupáři-Zahrádkáři skvěle hodí i kyselina boritá nebo dusičnan amonný.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při podzimní a zimní péči o révu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články