Srpnové hnojení pro hrozny: Velké a sladké plody zařídí kyselina boritá

Velké a sladké bobule jsou cílem každého pěstitele vinné révy. Abyste si na nich mohli pochutnávat, nezapomeňte v srpnu hrozny správně pohnojit.

Péče o hrozny v červenci musí zahrnovat prořez a zálivku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hroznové víno patří mezi oblíbené bobulovité ovoce – je zdraví prospěšné, má sladkou výraznou chuť a při troše šikovnosti a dostatečně velké úrodě si z něj můžete udělat i vlastní víno. K tomu, aby vinná réva bohatě plodila, je potřeba jí věnovat dostatek pozornosti – vhodně ji prořezávat, chránit před plísněmi a v neposlední řadě jí poskytnout odpovídající hnojení. To rostlinám dopřejte především v době, kdy očekáváte úrodu.

Vinná réva ocení hnojení kyselinou boritou

Neocenitelným pomocníkem je pro vinnou révu kyselina boritá, která zlepšuje chuť a velikost sklizených hroznů. Její jedinou nevýhodou je, že u nás není volně dostupná – zakoupit ji mohou jen registrovaní zemědělci. Máte-li mezi nimi známého, určitě ho o trochu kyseliny požádejte, vinná réva vám za to poděkuje. Pokud takové štěstí nemáte, použijte místo ní kyselinu jantarovou, kterou seženete v každé lékárně, a dopřejte révě postřik. Deset gramů kyseliny borité nebo jantarové rozpusťte v 10 litrech vlažné vody a rostliny s ní postříkejte.

Hroznům prospěje dřevěný popel

K tomu, aby vinná réva bohatě plodila a hrozny byly velké a sladké, potřebuje také dostatek draslíku. Velké množství tohoto prvku obsahuje popel, obzvlášť ze spálené bramborové nebo slunečnicové natě. Jeden šálek takového popela rozmíchejte v 10 litrech vody a po dobu 24 hodin nechte louhovat. Po uplynutí této doby směs sceďte a rostliny s ní jednou za dva týdny vydatně zalejte. K doplnění draslíku můžete použít také síran draselný, ocení ho především pozdní odrůdy.

Vinná réva bílá iZdroj fotografie: Pixabay

Dusík dodá kravský hnůj

Vinná réva je také citlivá na nedostatek dusíku nebo železa v půdě. O tom, že jí tento prvek chybí, vám dá vědět sama svým vzhledem – poroste jen velmi slabě, listy budou bledé a hrozny řídké, navíc bude náchylná na padlí a jiné plísňové choroby. V takovém případě révě prospěje hnojení chlévskou mrvou. Hnůj o objemu 1 litru (nebo odpovídající množství granulovaného hnoje, které se dozvíte na obale) rozřeďte v 10 litrech vody a nechte jeden den louhovat. Poté sceďte a rostliny vydatně zalejte.

Jak pečovat o vinnou révu, aby bohatě plodila

Čím hnojíte vinnou révu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články