Sazenice silné a tlusté jako nikdy: Jejich růst a sílu podpoří cibulová voda

Pokud jste se rozhodli pěstovat rostliny ze semínek, můžete podpořit růst a vývoj mladých sazenic pomocí cibulových slupek. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik.

i Zdroj fotografie: Philafrenzy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aby vám rostliny ze semen vyrostly, je potřeba připravit k jejich životu ty nejlepší podmínky. Zvolte k jejich pěstování vhodný substrát a zasazená semena umístěte na teplé a slunné místo. Myslete na to, že jednotlivé rostliny mohou potřebovat odlišné podmínky, proto se snažte semena rostlin nekombinovat. Za pár týdnů můžete mladé sazenice přesadit do venkovních záhonů nebo skleníku. Aby si rychleji zvykly na nové prostředí, použijte cibulové slupky.

Látky obsažené v cibulových slupkách

Tento biologický odpad skvěle slouží jako univerzální hnojivo pro vaši zahradu. Vhodné je téměř pro všechny druhy sazenic. Slupky cibule dokážou stimulovat růst a vývoj mladých výhonků a zároveň podporují její odolnost proti nemocem, bakteriím i plísním. V cibulové slupce je hojně obsažen fosfor, draslík a dusík, které tvoří nezbytné složky výživy rostlin. Dále obsahuje hořčík, železo mangan a bór, které podporují zakořeňování.

Hnojivem z cibulových slupek můžete sazenice přikrmit jen 2 – 3x, abyste je nepoškodili. Věnujte pozornost přípravě a dodržujte poměry jednotlivých složek. Po scezení nálevu můžete slupky použít jako mulčovací směs po přesazení sazenic. Zbylé prospěšné látky se budou postupně uvolňovat do půdy a mladé rostliny nadále vyživovat.

Slupky z cibule se mohou díky správnému postupu ve skvělé hnojivo iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava hnojiva z cibule

Existuje spousta způsobů, jak si připravit přírodní hnojivo ze zbytků cibule. Mezi nejosvědčenější a nejúčinnější patří tyto dva postupy. Do hrnce vložte několik cibulových slupek a zalejte 1 l vody. Směs dejte vařit a přiveďte k varu. Dále vařte 5 – 10 minut a odstavte. Jakmile směs vychladne, přeceďte a nařeďte s vodou v poměru 1:10.

Obdobný způsob přípravy spočívá v tom, že několik hrstí slupek cibule vhodíte do nádoby a zalejete 1 l horké vody. Nádobu přikryjte víkem a nechte směs několik dní vyluhovat. Po pár dnech sceďte a nařeďte vodou 1:5. Obě směsi můžete použít k výživě sazenic a mladých rostlin a dále skladovat na temném a chladném místě po dobu několika dní. Vhodným hnojivem podpoříte růst sazenic a posílíte jejich imunitní systém.

Jak vyrobit hnojivo z cibulových slupek

Jak vyrábíte hnojivo z cibulových slupek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články