Jak zasadit česnek po zimě: Ideální čas je v březnu, chce to ho zasadit do hlinito-písčité půdy

Nenechte už své česnekové záhony zahálet – správná doba pro výsadbu této zeleniny je právě teď. Stačí si pohlídat několik věcí.

Česnek poroste jako šílený, stačí ho namočit v manganistanu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S ústupem zimních mrazů se probouzí i zahrada, která nabízí prostor pro pěstování mnoha zajímavých plodin. A jednou z nich je i česnek. A právě výsadba v březnu mu dokáže připravit půdu pro růst obrovských a aromatických stroužků.

Správná doba: jarní sázka na česnek

Česnek lze sázet na podzim i na jaře, ale každé období má podle webu ČeskéStavby své jedinečné výhody. Základem je počkat, až se půda prohřeje, ale zároveň nebude příliš teplá, aby měly stroužky česneku dostatek času zapustit kořeny, než je letní vedra vyburcují k růstu.

Složení a příprava půdy

Česneku se daří v dobře propustné, hlinitopísčité půdě bohaté na organické látky, jak radí web Isotra. Ideální pH pro jeho pěstování se pohybuje kolem 6,5 až 7,0. Příprava záhonu zahrnuje zkypření půdy a její obohacení kompostem nebo dobře uleželým hnojem, čímž se vytvoří prostředí bohaté na živiny, aby se stroužkům dařilo. Mně se tohle osvědčilo už na podzim – záhon je pak na jaro dokonale připraven.

Česnek poroste jako šílený, stačí ho namočit v manganistanu

Česnek poroste jako šílený, stačí ho před výsadbou namočit v manganistanu

A vyzkoušet můžete i osvědčené hnojení kurkumou, i ta je totiž pro zahradu perfektní, jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti vyzkoušeli.  Kromě toho je pro růst česneku nejdůležitější zajistit, aby půda neobsahovala plevel a správně udržovala vlhkost (ovšem bez přemokření).

První krok k obřímu česneku

Cesta k vypěstování obřího česneku začíná výběrem kvalitních stroužků. Vybírejte největší stroužky z nejzdravějších cibulí, protože právě ty vám pravděpodobně poskytnou největší hlavy. Je důležité všechen výsadbový materiál pečlivě prohlédnout a vyřadit všechny kusy, které vykazují známky poškození nebo onemocnění. „Nezapomeňte, že kvalita stroužků přímo ovlivňuje velikost a zdraví vaší úrody česneku,“ radí zahradník Jan K. z Loučně.

Aby se vašemu jarnímu česneku dobře dařilo, musíte ho zasadit právně. Pomoci vám může například správný substrát. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vašemu jarnímu česneku dobře dařilo, musíte ho zasadit právně. Pomoci vám může například správný substrát

Na hloubce a rozteči záleží

Při výsadbě česneku jsou hloubka a rozteč rozhodujícími faktory, které ovlivňují vývoj cibulí. Stroužky proto sázejte špičkou nahoru, přibližně 5 cm hluboko a 15 cm od sebe, do řádků vzdálených od sebe přibližně 30 cm. Tato vzdálenost umožňuje dostatečné proudění vzduchu, snižuje riziko chorob způsobených vlhkostí a poskytuje cibulím dostatek prostoru k růstu. Více se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali výsadbě jarního česneku v tomto článku.

Jaké jsou vaše oblíbené triky pro vypěstování obřích stroužků česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články