Okurky pěstuje snad každý zahradník, který má zeleninovou zahrady. Okurky jsou totiž velice oblíbenou zeleninou, a to jak čerstvé, tak také zavařené. Abyste se mohli radovat z co největší sklizně, zkuste využít naše způsoby hnojení. Uvidíte, že sklizeň bude úžasná!
Hnojení okurek ve skleníku
Péče o okurky začíná ještě před samotnou výsadbou semen. Je potřeba připravit půdní směs, a to dva až tři týdny před výsevem semínek. Smíchejte 5 dílů deoxidované rašeliny, 3 díly půdního humusu, 2 díly zahradní půdy. Po zasetí semen přidejte ještě jednu vrstvu humusu.
První hnojení
První hnojení svých okurek provedete již 14 dní po výsadbě. Použijete směs těchto ingrediencí:
- 10 g superfosfátu,
- 10 g síranu draselného,
- 20 g močoviny,
- 10 l vody.
Jeden litr tohoto roztoku použijte na jeden stonek.
Druhé hnojení
Druhé hnojení provedeme v období, kdy začnou okurky kvést. Může to být 15 až 20 dní po prvním hnojení. Jakmile okurky začnou kvést, je to znamení, že již za chvíli se budou tvořit plody. K tomu potřebuje rostlina hodně síly. V 10 l vody smíchejte 20 gramů dusičnanu draselného, 30 gramů močoviny a 40 gramů superfosfátu. Aplikujte 1-1,5 litru roztoku na stonek.
Třetí hnojení
Potřetí hnojíme v průběhu tvorby plodů. Do 10 l vody dáme 1 polévkovou lžíci nitrofosfátu. Po dvou týdnech infuzi z divizny, 0,5 litru na 10 litrů vody. Dále pak hnůj a 1 polévkovou lžíci síranu draselného. Následně se provede oplodnění síranem hořečnatým pod stonkem, 30 gramů léčiva na 10 litrů teplé vody nebo na zelený list, 10 gramů na 10 litrů teplé vody.
Čtvrté hnojení
Po 10 dnech ošetřete okurky kyselinou boritou smíchanou s vodou – na 10 g vody přijde 2,5 g nebo ½ lžičky kyseliny borité. Aplikujeme na list. Tuto směs používáme pouze jednou za sezónu.
Hnojení popelem
Existuje také spousta lidových způsobů hnojení okurek. Jeden z nich spočívá v použití popela. 2 až 3 šálky popela smícháme s 10 l vody a necháme odstát 3 až 4 dny. Poté aplikujeme.