Jarní hnojení jabloní: Bohatou úrodu zařídí hnojivo s vysokým obsahem dusíku

Aby byla letos jablíčka jako malovaná, dopřejte ještě teď svým jabloním tu správnou výživu. Zachrání je dusík.

Proč větve jabloně usychají: Na vině může být mnoho faktorů i Zdroj fotografie: Fryšťák / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na jabloně bohatě obsypané ovocem je nádherný pohled. Příslib sladkých, šťavnatých a zdravých jablek je odměnou za pečlivou pozornost a péči, která je věnována pěstování těchto stromů. Pokud však vaše jabloně letos nemají právě „svůj rok“ a přesto si chcete pochutnat na úrodě velkých, robustních a chutných jablek, pak jim musíte dopřát jeden šikovný prostředek.

Pochopení významu správné výživy

Na rozdíl od rychleji rostoucích rostlin, jako jsou okurky nebo rajčata, vyžadují jabloně důslednou a promyšlenou správu výživy po celý rok (respektive po celé vegetační období). Klíč k úspěšné sklizni pak spočívá v poskytování potřebných živin stromu především v kritických fázích růstu. Časné jaro a začátek léta je pro hnojení rozhodujícím obdobím, vliv živin dodaných v těchto fázích totiž bývá zásadní.

Maliny se vyplatí pohnojit hnojivem s dusíkem, budou pak velké a sladké

Maliny se vyplatí pohnojit hnojivem s dusíkem, budou pak velké a sladké jako nikdy dřív

V této fázi jsou pro zdraví jabloní a vývoj plodů obzvláště důležité dvě specifické živiny. Jde o dusík, který podporuje růst velkých a silných plodů, a o fosfor, jenž posiluje imunitu a zvyšuje odolnost proti mrazu. Zapomenout však nelze ani na mikroživinu bór, nezbytný pro tvorbu sladkých a šťavnatých jablek, která nejsou uvnitř pórovitá. Vápník pak hraje roli při minimalizaci rizika předčasného opadu jablek, což je problém pro každý trochu starší sad.

Jabloním dopřejte dávku kompostu

Aby se vašim stromům dařilo, dejte ke každému několik kýblů dobře vyzrálého kompostu, jak radí web iReceptář. Tím ji dodáte vše potřebné k tomu, aby letos zaplodily opravdu se vším všudy. V kompostu se však nesmí vyskytovat žádné patogeny, jak upozorňuje portál NašeKrásnáZahrada. Můj děda vždycky říkal, že se nesmí používat kompost, do kterého se dříve uložila stará a shnilá jablka – to kvůli nemocem. Proto jsme vždycky měli komposty dva – jeden pro zeleninovou a jeden pro ovocnou zahradu.

Aby vám letos jablka narostla do opravdu obřích rozměrů, pak je pohnojte jednou důležitou složkou – hnojivem s obsahem dusíku. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám letos jablka narostla do opravdu obřích rozměrů, pak je pohnojte jednou důležitou složkou – hnojivem s obsahem dusíku

Pozor na nemoci

Pokud na jabloni zpozorujete příznaky houbového poškození, například napadené plody, je třeba rychle jednat. Aby se zabránilo dalšímu šíření, je nejlepší napadená jablka odstranit a řádně zlikvidovat, například řízeným spálením. Tento aktivní přístup minimalizuje riziko rozšíření houby na další plody, takže uskladněná úroda nebude ničím ohrožena. Více o hnojení jabloní psali už dříve Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jarní řez sloupcových jabloní v plné plodnosti

Jak pečujete o své jabloně v sezóně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články