Jarní krmení hroznů: Po močovině budou kuličky obří a sladké

Pro hnojení vinné révy nejsou zapotřebí žádná drahá hnojiva. Naopak – mnohdy vám postačí ta úplně obyčejná ze zahradnictví.

K dokonalé úrodě pomůže vaší vinné révě voda se sodou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vinná réva je na zahrádkách velmi oblíbená. Bývá však bohužel náchylná k různým chorobám, houbovým infekcím a plísním, jak upozorňuje web Podlahářství-Polička. A právě proto je třeba se o ni řádně starat.

Kde pěstovat vinnou révu

Půda by měla být velmi úrodná a dobře odvodněná, protože vinná réva nemá ráda přemokřené podmínky, které mohou vést k hnilobě kořenů, radí web FCBenov. Kromě toho ji chraňte před silnými větry a výraznými výkyvy teplot. A jak je to s výživou? V první roce od výsadby se réva bez hnojení obvykle obejde, později je však už doplňování všech základních živin nezbytné

Výběr správného hnojiva

Když se objeví poupata vinné révy, ale ještě nevykvetla, je čas použít močovinu. Tohoto šikovného pomocníka jednoduše rozsypte kolem jednotlivých rostlin. „Začněte obohacením půdy o 15 g tohoto hnojiva na rostlinu a po jednom až dvou týdnech dávku zdvojnásobte. Jakmile hrozny vykvetou, připravte si zálivku s použitím minerálních hnojiv. Na každých 10 litrů vody přidejte 2 polévkové lžíce příslušné směsi,“ radí paní Lenka K. z Ostružné. Nic dalšího už prý není třeba (znovu révu hnojí až na podzim po odplození).

Angrešt, červené plody

Jak zdvojnásobit úrodu angreštu: Plné koše sladkých plodů zařídí kompost a močovina

Využití síly dusíku

A proč se první jarní přihnojování hroznů opírá právě o dusík? Ten je totiž zodpovědný za rychlý vývoj plodin a optimální vegetativní růst. Nikdy se však nesnažte svým rostlinám této živiny dopřát příliš. Nadměrná aplikace negativně ovlivňuje úrodnost a okyseluje půdu, takže se vždy co nejpečlivěji držte návodu.

Pokud se chcete zbavit škůdců a chorob na ovocných stromech rychle a účinně, vezměte si k ruce obyčejnou močovinu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se chcete zbavit škůdců a chorob vinné révy rychle a účinně, vezměte si k ruce obyčejnou močovinu

Přírodní hnojiva bohatá na dusík

Kromě dusičnanu amonného můžete najít bohatý zdroj dusíku ve fermentovaném hnoji, vyzrálém kompostu nebo slepičím trusu. Tato hnojiva jsou navíc výhodná i z toho důvodu, že je téměř nemožné rostliny živinami přesytit. A vyzkoušet můžete i výživu z vaječných skořápek, o které Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Jaké jsou vaše osvědčené strategie při péči o vinnou révu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články