Osvědčená jarní zálivka rybízových keřů. Škůdci ani choroby díky ní nebudou mít žádnou šanci

                   

Rybíz červený (Ribes rubrum) i rybíz černý (Ribes nigrum) patří na našich zahradách mezi velmi oblíbené keře. Aby však každý rok poskytovaly maximální úrodu, musíte jim jako správný pěstitel pomoci bez úhony se přenést přes to nejkritičtější období jejich růstu. A tím je právě jaro. Keře oslabené po zimě se totiž ne vždy úspěšné vyrovnají s rozdíly teplot nebo s invazí chorob a škůdců.

Jak poznat choroby rybízu

Jakmile sníh roztaje a okolní svět se oteplí, přistupte ke svým ovocným keřům a dobře si je prohlédněte. Pokud totiž odhalíte potíže s případnými škůdci a chorobami včas, můžete tak dostatečně rychle zasáhnout. A na jaké příznaky si dávat pozor?

  • Zničená nerozvitá poupata má pravděpodobně na svědomí roztočík rybízový,
  • u černého rybízu pak může být ve hře mykoplazmatická choroba přenášená roztočem rybízovým (často se vyskytuje po řízkování)
  • a pokud se na větvičkách objevuje jakoby plíseň, pak máte co dělat s padlím.

Jak na řez rybízu

Důležitý je v tomto směru především včasný zásah. Proto ještě předtím, než přistoupíte k výběru správného postřiku, zbavte rybíz všech nemocných a poškozených větví. Začněte u těch nejstarších a viditelně nemocných. Dále pokračujte prořezem těch, které zima poškodila nebo míří přímo do středu koruny a zbytečně ji zahušťují. Nemocné větve však nikdy neházejte na kompost. Z něj by se patogeny mohly šířit dál.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zalijte rybíz správným prostředky

Pokud se vaše ovocné keře potýkají s problémy, pak byste měli jejich imunitu podpořit. A jako bonus také ošetřit zeminu v jejich bezprostřední blízkosti, kde řada patogenních organismů s oblibou přežívá. A jak tedy na to? Možná řešení jsou hned tři. To první počítá se slabým roztokem manganistanu draselného. Prášek rozpusťte v horké vodě a keře ošetřete. Na pomoc si můžete vzít také 100 gramů síranu měďnatého.

Ten rozmíchejte v kbelíku s vodou a použijte jako zálivku. A jaký zvolit poměr? Pamatujte si, že jeden keř bude potřebovat 1,5 litru. Nejsilnějším řešením je pak použití 100 gramů síranu měďnatého, který ve kbelíku s vodou smícháte se stejným množstvím nehašeného vápna. Jakmile budete mít hotovo, aplikujte prostředek na keře. Toto množství vystačí na 10 rybízových stromků nebo keříků. Aplikujte ho však ihned, už po pěti hodinách ztrácí sílu.

Jak bojujete s chorobami a škůdci rybízů vy?

Naučte se, jak na jarní řez rybízu, a to černého i červeného
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články