Trendem poslední doby jsou jedlé květy. Určitě už jste také někde viděli nádherně nazdobený dort plný květů, které – světe div se – skutečně jsou jedlé a vy si je můžete v klidu a bez rizika vychutnat. A to nejen v dezertech. Některé mají ovocnou, jiné zase spíše kořeněnou chuť. Všechny ale obsahují člověku prospěšný chlorofyl, vitamíny a antioxidanty a mohou zajímavě oživit vaše běžné vaření.
Máslo nebo smažený květ?
Co třeba vyrobit si takové chutné květinové máslo? Jak na to? Jedlé kvítky jen přimíchejte do rozměklého másla, které následně dochutíte – osolíte, přidáte kapku, dvě citronové šťávy, možná trochu česneku, pepře. Záleží jen na vás. Do másla můžete nasekat květy sedmikrásek, vlčího máku, šeříku, fialek, pampelišek nebo pažitky. A rázem vznikne zcela netradiční pochoutka, která jistě upoutá nejednu návštěvu.
A zde to rozhodně nekončí. Pro tepelnou úpravu se hodí třeba černý bez, jehož květy můžete obalit ve slaném či sladkém těstíčku a opéct. Obalit se dají i květy jetele. Místo sladkých limonád, které akorát škodí zubům a přidávají nám kila navíc, lze udělat výluh ze sladkých druhů květů a pěkné lístky zamrazit do kostek ledu jako efektní dekoraci do nápojů. Fantazii se prostě meze nekladou a vyzkoušet můžete prakticky cokoliv.
Pozor na výběr
Kde ale takové jedlé květiny sehnat? V prvé řadě je nutné se vždy ujistit, že víte, co sbíráte. Otravy bylinkami se vyskytují poměrně často a mohou mít vážné následky. Květy je nejlepší sbírat v dopoledních hodinách, ale pokud to například z časových důvodů nestíháte, je lepší je nasbírat odpoledne než vůbec. Mezi jedlé druhy patří například levandule, sedmikrásky, růže, pampelišky, fialky a macešky, měsíček lékařský, chrpa karafiát, afrikány nebo bezové květy. Rozhodně se vyhněte květům hrachoru, šalvěje, verbeny, narcisu, máku nebo třeba azalky.