Jednoduchý návod na pěstování zelí v obyčejné přepravce. Ušetří čas i prostor

                   

Pěstování zelí je u nás značně rozšířené, nejen díky oblibě této plodiny ale i díky její nenáročným pěstebním podmínkám. Vypěstovat zelí tak zvládne i úplný začátečník. V dnešním článku si proto představíme jednoduchý návod, jak pěstovat tuto plodinu způsobem, který vám ušetří prostor i čas. Jedná se totiž o pěstování v bedničce, kterou můžete mít prakticky kdekoliv.

Pěstování zelí v bedni

Pěstování této nenáročné plodiny v bedni je opravdu inovativní v tom, že tuto bednu tak můžete mít téměř kdekoliv. Na dvorku, na balkoně nebo také na těch místech v zahradě, kde nemáte půdu. Navíc vám toto pěstování ušetří spoustu času díky tomu, že v bedni vám neporoste zbytečný plevel a ten poté nemusíte zdlouhavě hubit a odstraňovat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Co tedy budete potřebovat?

  • Jednoduchou plastovou nebo dřevěnou krabičku, kterou si můžete udělat i ze starých desek
  • Agrotextil
  • Kokosový substrát
  • Hlína
  • Hnojivo

Celý postup je pak velmi jednoduchý. Nejdříve si připravíte nádobu v rozměrech, které potřebujete. Ta může být jak plastová, tak dřevěná nebo z různého materiálu. Fantazii se meze nekladou, takže kromě kupování můžete využít cokoliv, co máte doma. Do této nádoby poté vložíte speciální textilii, určenou pro zahrádkářské potřeby. Tato látka slouží totiž k tomu, aby zabraňovala průniku plevelu a nežádoucích rostlin k vašim sazenicím a rovněž správně udržuje vodu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Když máte tento krok hotový, nasypete do připravené bedničky zahradní zeminu společně smíchanou s kokosovým substrátem. Kokosové hobliny totiž dobře udržují vlhkost, která je pro zelí a saláty velmi důležitá. Když máte zeminu smíchanou ve správném poměru s kokosovou štěpkou, můžete přidat mírnou porci hnojiva a půdu navlhčit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Do připravené zeminy si udělejte asi 2 cm hluboké důlky, do kterých budete vysázet semínka. Ty můžete sadit libovolně do řádků podle odrůd nebo jiných faktorů několik centimetrů od sebe.  Poté celý prostor bedničky opět zalijte a přikryjte zahrádkářskou fólií, která bude v bedničce udržovat ideální teplotu a vlhkost.

iZdroj fotografie: Unsplash

Starostlivost o zelí

Zelí patří mezi plodiny, které na svoji starostlivost nejsou příliš náročné a nevyžadují žádné speciální nároky. Dopřejte jim ale pravidelnou a řádnou zálivku tak, aby rostlinka nezůstala v suchu, ale ani neplavala ve vodě. Co se týče hnojení, to provádějte přibližně 1-2x za měsíc podle potřeby. O plevel máte postaráno, takže pouze sledujte případné škůdce a pravidelně odstraňujte suché, uhnilé nebo poškozené listy. Plodina má tak dostatek energie na tvorbu nových.

iZdroj fotografie: Unsplash
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články