Každý může mít přepravky plné malin, stačí použít dusičnan amonný

Pokud chcete mít letos opravdu rekordní úrodu malin, pak jim musíte dodat ty správné živiny. Vhodné hnojivo na vás čeká doma.

Zamrazení i usušení malin udrží jejich sladkou chuť i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Malinové keře, zejména ty ve třetím nebo čtvrtém roce života, často začínají pociťovat akutní nedostatek živin, což ovlivňuje velikost a množství bobulí. Aby se zabránilo poklesu výnosů a zachovaly se velké a sladké plody, je proto nezbytné pravidelné hnojení, na což upozorňuje i internetový magazín RozdílnéRytmy.

Jarní hnojení malin: Jaké hnojivo použít?

V dubnu vždy začínám s hnojením bohatým na dusík, protože tento prvek podporuje aktivní růst listů malin a pozitivně ovlivňuje tvorbu plodů. Dusík nejen zvětšuje velikost listů a výhonů, ale přispívá také k růstu větších plodů,“ radí zahradník Petr K. z Opočna. Pro maliny jsou ideální organická hnojiva, jako je například dobře uleželý hnůj, který jim poskytuje vše, co ke své prosperitě potřebují

Hnůj proto aplikujte v dávce jeden kbelík na metr čtvereční. Pokud ho ovšem k dispozici nemáte, stejně jako já, pak pro vás bude vhodnou alternativou kompost, který se rovněž použijte v množství jednoho kbelíku na metr. Pro obohacení půdy o draslík, dusík a fosfor navíc přidávám dvě polévkové lžíce dřevěného popela ke každé rostlině, radí to i web iReceptář. Dalším skvělým hnojivem je dusičnan amonný. Stačí 1 lžíce do 10 litrů vody (dávka na jeden keř). Uvidíte, že vaše maliníky nastartuje přímo královsky.

Dubnové hnojení malin zařídí bohatou úrodu lahodných a šťavnatých plodů

Využití banánových slupek jako hnojiva

Ale při hnojení malin můžete využít třeba i zbytky z kuchyně, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili – třeba banánové slupky. Je důležité používat organické banány, abyste do své zahrady nedostali žádné nežádoucí chemikálie nebo pesticidy. Jakmile budete mít připravený dostatek banánových slupek (můžete je dokonce zmrazit, dokud nebudou připraveny k použití), stačí je jednoduše aplikovat.

Zralé plody malin iZdroj fotografie: Pixabay
Podzimní hnojení zařídí velké a sladké plody v příštím roce

Jednoduše je nakrájejte na kousky a zakopejte přímo do půdy kolem malinových keřů. Časem se slupky rozloží a uvolní do půdy draslík a další živiny. A nezapomeňte ani na mulč, který v okolí rostlin udrží tu správnou vlhkost. Pro mulčování malin je nejlepší volbou kůra z borového jehličí, a to zejména kompostovaná – o tom už Chalupáři-Zahrádkáři také psali. Maliny totiž dávají přednost kyselé půdě a mulč z jehličí pomáhá snižovat její pH. Kromě toho se kompostovaný mulč začne dříve rozkládat, čímž se uvolňují živiny a zlepšuje se úrodnost.

Jaké triky používáte pro zvýšení úrodnosti malin vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články