Za slámu se maliník odvděčí sladkými plody, stačí ji pohodit ke každému keříku

Mulčování malin patří k důležitým, ale přesto opomíjeným praktikám. Není přitom vůbec složité a zvládnete ho i s běžnými materiály.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte rádi maliny a rozhodli jste se je pěstovat na zahradě? Abyste měli větvičky obsypané plody, je třeba vybrat především správnou odrůdu, která bude ve vašem prostředí prospívat. Dále je důležité malinám dodávat živiny a dostatečně je zalévat. Jednou z rozhodujících věcí pro správný růst je i mulčování.

Co je mulčování

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) někdy nazývaný též maliník obecný z čeledi růžovité (Rosaceae)‎. Jeho plody jsou plné užitečných látek, například vitamínů B, C, provitamín A, zinku a hořčíku – i proto jsou tak žádané. A jak jejich vývoji pomůže právě metoda mulčování. A co to vlastně je? Mulčování je zakrytí zeminy pod rostlinami, vlastně jakási podestýlka. Ta zabraňuje růstu plevele, drží v půdě vlhkost a teplo a svým rozkladem také uvolňuje do půdy živiny a tedy ji hnojí.

Proč mulčovat maliny

Kromě zvýšení estetiky v zahradě má speciálně u malin několik důležitých funkcí:

  1. Maliny se špatně odplevelují a mezi jednotlivými výhony má tendenci růst ten nejprotivnější plevel, jako jsou třeba kopřivy, který pak stěžuje samotný sběr malin. Pod správně provedeným mulčem plevel nemá šanci.
  2. Maliníky často pomrznou, mulč drží teplo, a tak je poškození mrazem výrazně menší.
  3. Mulčování zabraňuje vysychání půdy a při zalévání drží vodu.
  4. Ve vrstvě mulče se rád schovává užitečný hmyz, třeba slunéčko sedmitečné, které likviduje mšice. A ty dovedou maliníky pořádně potrápit.

Kdy mulčovat maliny

Mulčování můžete dělat v podstatě kdykoli, ale nejlepší čas je na podzim. Půda je z léta prohřátá a mulč jí pomůže udržet si teplo. Chcete-li chcete mulčovat na jaře, počkejte, až zem rozmrzne a dostatečně se prohřeje, vrstva mulče by tomu zabránila, což by zpomalilo růst. Pokud máte maliny čerstvě vysázené na jaře, je nejlépe mulčovat je před příchodem léta, neboť od června do srpna by případné velké deště poškodily úrodu. Mulčování je účinná obrana před povětrnostními vlivy.

Osvědčené tipy pro pěstování malin od zkušeného zahradníka iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím mulčovat

Na mulčování malin je nejlepší kůra jehličnanů, zvláště ta kompostovaná. Maliny mají raději kyselou půdu a jehličnanový mulč snižuje její pH. Kompostovaný se navíc začne dříve rozkládat a uvolňovat tak živiny, čímž se zlepší úrodnost. Kompostovaný mulč se ale musí častěji doplňovat, protože rozkládáním ho ubývá. Dalšími vhodnými materiály na mulč je štěpka jehličnatých stromů, která má podobné vlastnosti jako kůra. Do mulče lze přimíchat i slupky od brambor, které maliny doslova milují.

Výborná je také sláma pro svou schopnost hodně absorbovat vodu a zároveň částečně odráží sluneční paprsky. Lze použít také čerstvě posekanou trávu ve větší vrstvě. Vhodné jsou i kartonové krabice. Buď je použijte samostatně, anebo jako podklad pod mulč. Dobře sají vodu a jsou ekologické. Agrotextilie také poslouží, je to ale umělý materiál, a tak kromě zadržení vláhy a ochranou před plevelem nemá žádné přídatné vlastnosti. Ani nehnojí, ani se v ní neschová hmyz. Používá se hodně jako podklad, pokud nechcete, aby se kůra brzy rozkládala.

Jaké jsou vaše triky pro maximální úrodu malin?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články