Kdy, a jak zasázet sazenice lilku, abyste se mohli těšit z bohaté úrody

                   

Plánujete letos vysadit lilek? Zasejte semena včas a neudělejte chybu, kterou dělá většina lidí. Bude důležité dodržet délku denního světla. Pokud v této fázi vytvoříte chybu, projeví se to na tvorbě květů v červnu a červenci. Připravte lilky správně a těšte se z bohaté úrody.  

Nejdříve vyberte správná semena lilku

Největší počáteční chybou všech začínajících pěstitelů je zvolení špatných semen. Nikdy nedoporučujeme semena nakupovat na trzích, a to především na takových, které nejsou ověřené. Vždy je to sázka na nejistotu. Doporučujeme semena zakoupit v květinářstvích či zahradnictvích. Tady jsou semena připravená a vhodná k okamžitému zasazení. Nezapomínejte se ujistit, že obal se semeny obsahuje veškeré důležité informace, těmi jsou:

  • Datum sběru
  • Předběžné upravení semen
  • Adresa s telefonním číslem výrobce
  • Datum spotřeby
  • Semena musejí být v sáčku, který je neprodyšný
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Příprava lilku k zasetí

Aby byla semena řádně připravena a předešli jste nevyklíčení většiny semen, poskytněte jim opatření, co bude potřeba:

  • Gáza
  • Manganistan draselný 1% roztok
  • Voda

Nejdříve namočte gázu do vody ohřáté na 45°C a umístěte na ni semena. Nyní použijte manganistan k dezinfekci semen – 15-20 minut. Poté odlijte přebytečnou tekutinu a znovu gázu navlhčete. Semena lilku klíčí pomaleji, a proto by měla být namočená přibližně 10-12 hodin. Po pěti až šesti dnech by měla semena začít pořádně klíčit. V tuto dobu je uchovávejte přes den na parapetu a na noc je umístěte do lednice. Tam by měly být přibližně tři až čtyři stupně.  

Do jaké zeminy sázet

Lilku se daří v zemině plné živin s neutrálním pH. Můžete si zeminu namíchat z dvou dílů humusu, jednoho dílu koňské rašeliny. Nebo také jednoho dílu humusu, dvou dílů zahradní půdy a jednoho dílu písku. Záleží na vás, pro jaký substrát se rozhodnete. Jakmile budete mít jasno, směs důkladně promíchejte. Poté ji vložte do mrazáku a zamrazte. Do kýblu smíchejte připravenou zeminu a přidejte 15 gramů síranu draselného nebo jemný popel ze dřeva, 30 gramů granulovaného superfosfátu a 15 gramů močoviny. Vše promíchejte a naplňte nádobky se sazenicemi touto směsí.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Pěstování a péče

Nyní víme, jakou zeminu použít a jak semena aktivovat. Teď je na řadě správné zasázení. Hlínu umístěte do květináčku či kelímku o velikosti 8×8 centimetrů a semena umístěte jeden až dva centimetry do hloubky. Do vytvořeného dolíku dejte jedno až dvě semena. Takto připravená semena by měly být umístěné na světlé místo bez přímého světla. Dopřejte jim také dostatek světla. Dobrý bude i domácí miniskleník na parapet. Než semena začnou růst, dopřejte jim 20-28 °C. Jakmile rostlina “vyleze” měla by být vyjmuta ze skleníku a umístěna v teplotě 16 °C a v noci 10°C. Až rostlina zase o něco povyroste, dopřejte ji 22 °C a v noci 18°C. Nezapomínejte na zalévání. Každý druhý až třetí den zalijte rostliny vodou pokojové teploty do misky, nikoli do hlíny. Sazenice mohou začít hnít. Mnoho lidí využije antifungální biofungicid, aby zemina neplesnivěla. Pokud tuto možnost nechcete využít, jednoduše větrejte kelímky se sazenicemi. Ale pozor na průvan.    

Hnojení

Jakmile se objeví první tři listy, do zálivkové vody se přidává superfosfát a močovina. Přesné dávkování máte uvedené na obalu.  Na konci hnojení bude vhodné listy postříkat vodou pokojové teploty. Další hnojení poskytněte rostlinám až týden před výsadbou. Tehdy použijte komplexní minerální hnojiva. Nyní začněte rostlinu připravovat na přesazení ven a to tak, že ji v prvních pár dnech umístíte na několik hodin na balkon, nejlépe pod prosklený balkon a poté vraťte zpět domů. Za tři dny je můžete nechat venku a poté přesázet do zahrady.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy vysadit sazenice lilku

Pokud jsou na počátku dospívání, vysaďte je již za 85 až 90 dnů. Menší sazenice nechte doma dospět a sázejte je za 90 až 120 dnů. Jestliže máte sazenice malé, tenké, nechte je dospívat ještě přibližně 120 až 150 dnů. Semena by se měla vysévat od konce února a sazenice by se měly přesazovat na zahradu od konce května do druhé poloviny června.    

Jak mají vypadat sazenice, které mohou být umístěné na zahradu

  • Výška by měla být od 16 do 25 centimetrů 
  • Listů by rostlina měla mít sedm až devět
  • Jeden až tři pupeny
  • Bohatý kořenový systém

     

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články