Hlavní známky toho, že musíte sbírat mrkev: Vše prozradí velikost kořenů

Odhalte tajemství správného načasování sběru mrkve a získejte tak chutnou zásobárnu vitamínů na celou zimu.

pěstování mrkve i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mrkev je velmi snadno pěstovatelná zelenina, která toho od zahradníka moc nevyžaduje. Vysévat ji můžete na podzim těsně před prvními mrazy nebo na jaře od března do dubna. Důležité je ale i načasování její sklizně. Vhodně zvolený termín zaručí optimální chuť, zachování výživových hodnot a dobrou skladovatelnost. To, že nastal čas sklízet mrkev, vám prozradí její vzhled.

Rozhodující je odrůda mrkve

Čas sklizně záleží v první řadě na konkrétní odrůdě. Pokud pěstujete ranou mrkev, která má vegetační dobu kolem tří měsíců, můžete sklízet již v červenci. Středně rané odrůdy potřebují k dozrání 100 až 130 dní, a jejich sklizeň tak vychází na přelom srpna a září. Pozdní odrůdy, určené pro dlouhodobé skladování, dozrávají až po 150 dnech, takže jejich čas přichází nejdříve v září nebo říjnu. Pokud si nejste zcela jisti, zda už je čas mrkev sklidit, dobře si ji prohlédněte, její vzhled vám napoví.

Jak poznat, že přišel čas sklízet mrkev

Optimální doba zrání mrkve záleží kromě odrůdy i na takových okolnostech, jako je počasí, stanoviště a zálivka. To, že již nastala doba zeleninu sklidit, poznáte podle jejího vzhledu. První známkou zralosti je usychající a žloutnoucí nať. Přesvědčit se o zralosti můžete také tak, že vykopete pár kořenů a prozkoumáte je. Zralá mrkev bude mít sytě oranžovou barvu a na kořeni se budou vyskytovat další malé kořínky. Pokud mezi vykopanými kořeny najdete i bílé jedince, je to znamení, že je čas mrkev co nejrychleji sklidit, nebo brzy přezraje.

Sklizená mrkev v košíku iZdroj fotografie: Freepik
O termínu sklizně vás poinformuje vzhled kořenů

Jak sklízet mrkev, aby dlouho vydržela

Chcete-li, aby vám mrkev vydržela uskladněná co nejdéle, dejte si záležet na její sklizni. Tu si naplánujte na suchý a slunečný den, abyste zeleninu mohli nechat několik hodin proschnout na slunci. Pokud máte na záhonu kyprou půdu, zvládnete mrkev sklidit ručně – nejprve ji zatlačte do země a poté vytáhněte. Na pomoc si můžete vzít i rycí vidle, dejte však pozor, abyste kořeny neponičili. Pokud se tak stane, poškozené kořeny neuskladňujte, ale co nejrychleji je zkonzumujte.

Aby vydržela mrkev uskladněná co nejdéle v perfektním stavu, je potřeba jí dopřát několik podmínek. Před samotným uskladněním ji nemyjte, jen ručně odstraňte nadbytečnou zeminu a pootočením odstraňte vadnoucí nať. Ideálním místem pro skladování mrkve je sklep, kde se teplota pohybuje kolem 4 °C. Kořeny umístěte do bedýnky tak, aby se nedotýkaly, a zasypte je pískem. Ten jednou za čas pokropte vodou, aby mrkev nevysychala. Pokud žijete v teplejší oblasti, můžete mrkev nechat na záhoně a ten na zimu přikrýt vrstvou slámy nebo listí a netkanou textilií.

Jak pěstovat a sklízet mrkev v nádobách

Podle čeho se rozhodujete při sklízení mrkve?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články