Příznivé dny pro výsadbu cukety v roce 2023 aneb co radí lunární kalendář

Lunární cyklus přímo působí na chování vody na naší planetě. V souvislosti s tím si můžete rozplánovat taky práce na zahradě a výsev rostlin tomuto jevu přizpůsobit.

Vašim cuketám letos pomůže hnojivo z popela či jódu a amoniaku i Zdroj fotografie: Lmbuga / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cukety velmi špatně snáší nízké teploty a přízemní mrazy je mohou snadno zahubit, proto se vysévají zpravidla jako poslední. Vypěstovat si tyto rostliny můžete poměrně snadno ze semen, která lze vysévat rovnou na vhodné místo na venkovním záhoně nebo je nejdříve předpěstovat v domácích podmínkách a ven je přemístit, až budou sazenice dostatečně silné a odolné. Jejich klíčení a růst můžete podpořit i správným načasováním výsevu.

Jak zvolit vhodnou dobu

Pokud si chcete sazenice cukety nejprve předpěstovat, měli byste s jejich výsevem začít alespoň 20 až 25 dní před plánovaným přesazováním na záhon. Většinou se sazenice přesazují v první polovině května. S výsevem semen tedy můžete začít již od půlky dubna. Neuchovávejte však doma mladé rostliny déle než 25 dní. Jejich kořeny se pak prodlouží a při přesazování je snadno poškodíte.

Jak vysévat cukety

Tyto rostliny je dobré vysévat na venkovní záhon v oblačných dnech nebo navečer. Než se ale pustíte do práce, měli byste upravit půdu v záhonu. Cukety vám skvěle porostou ve směsi z rašeliny a písku smíchané v poměru 2:1. Obohaťte výsledný substrát ještě vyzrálým kompostem nebo popelem, abyste rostlinám zajistili potřebné živiny. Kompost navíc dokáže půdu ohřát a pomůže taky zadržovat více vody.

pěstování cukety iZdroj fotografie: Canva

Semena napřed namočte do teplé vody alespoň na tři hodiny. Pokud je chcete nejprve předpěstovat doma, naplňte pěstební nádoby vytvořeným substrátem. Na jejich dno nezapomeňte vyvrtat drenážní otvory, aby mohla přebytečná voda snadno odtékat. Jednotlivá semena vysévejte do hloubky přibližně tří centimetrů a dodržujte mezi nimi vzdálenost alespoň 10 cm. Zalejte je teplou vodou a nechte na teplém a slunném místě. Nádoby můžete přikrýt fólií nebo průhledným víkem. To odstraňte, jakmile se objeví první děložní lístky.

Kdy vysévat cuketu ven

V teplých květnových dnech můžete cukety vysévat přímo do venkovních záhonů. Opět je předem namočte na tři hodiny do teplé vody. Vyberte pro ně slunné místo chráněné před větrem. Půdu pomocí vhodných nástrojů uvolněte a připravte. Měla by být úrodná a dostatečně vlhká. Pokud je prostředí na vaší zahradě spíš suché, je potřeba ji celý týden zalévat, a poté přikrýt fólií. 

Semena vysévejte po dvou do důlků hlubokých 4 cm a dodržujte mezi dvojicemi vzdálenost 50 – 70 cm. Vysetá semena zakryjte zeminou a vydatně zalejte teplou vodou. První klíčky byste měli spatřit už za sedm dní. V období sucha každých 10 dní rostliny zalejte teplou vodou. Ta by se však neměla dostat na jejich listy a květy.

jak pěstovat cuketu iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsev podle měsíce

Podle lunárního cyklu jsou nejvhodnější dny k výsevu cukety přesně 1., 9., 10., 14. až 19. a 25 května. Semena vysetá v tyto dny vám mnohem rychleji a lépe vyklíčí. Rostliny budou celkově vitálnější, zdravější a odolnější vůči škůdcům, nemocem a dalším stresovým faktorům. Naplánujte si výsev na některý z těchto dní a ušetřete si hromadu práce.

Jak pěstovat cuketu ze semínek po sklizeň

Kdy vyséváte cuketu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články