Nemáte na zahradě přes zimu co dělat? Vysejte kopr. Když dodržíte jednoduché kroky, úroda bude připravena o dva týdny dříve

Oblíbený kopr je možné sklízet i poměrně časně zjara. Stačí ho vysít ve vhodném termínu a uvidíte, že vás později překvapí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chutný a voňavý kopr vonný (Anethum graveolens) patří mezi nejoblíbenější bylinky, které se na českých zahrádkách vyskytují. Pokud si však chcete užívat jeho opravdu brzkou úrodu, můžete ho vysít ještě teď a později se těšit na množství voňavých a chutných lístků.

Kdy vysévat kopr? Myslete na sníh

Výsev kopru na záhony není nijak složitý. Tento krok je možné provádět prakticky po celý rok, během zimy je ovšem třeba počkat na chvíli, kdy na záhony napadne sníh, a poté opět roztaje. To vytvoří pro kopr opravdu ideální podmínky. A kdy vysévat kopr v jiných měsících roku?

  • duben – od druhé poloviny měsíce
  • květen
  • červen
  • červenec
  • srpen – do 10. dne tohoto měsíce
  • říjen – druhá polovina měsíce
  • listopad
  • prosinec
  • leden – po roztátí napadaného sněhu
  • únor – po roztátí napadaného sněhu

Co vědět o výsevu kopru

Jakmile sníh roztaje, je vhodné do záhonku udělat brázdy, vysít semena kopru a následně je jen jemně zahrnout. Pro zajištění nepřetržité sklizně se vyplatí výsev kopru každé 2 až 3 týdny opakovat na menší ploše – zajistíte si tak nepřetržitý přísun čerstvých a šťavnatých lístků. Všeobecně pak platí, že výsev zahradního kopru v dubnu je nejspolehlivější, a to kvůli možným pozdním mrazům.

Kdy vysévat kopr v zimě iZdroj fotografie: Depositphotos

V srpnu bývá naopak často sucho a velmi horko a v takových podmínkách na českých zahradách kopr rychle kvete a špatně vytváří listy. Od 15. října se pak výsev kopru provádí s ohledem na počasí kvůli brzké sklizni na jaře následujícího roku. Při dobrých podmínkách je možné první křehké lístky sklízet ze záhonu už v dubnu.

Kam a jak zasít kopr

Kopr je třeba vždy vysévat do hloubky 1 až 2 centimetrů (ne více, špatně by vzcházel). Vysejte ho vždy na slunném místě a nejlépe do zeleninové zahrádky. Obsahuje totiž látky, díky kterým v jeho sousedství dobře poroste mnohá jiná zelenina. Kopr je také možné vysévat do květináčů, ty však musí být dostatečně velké, tedy nejlépe s objemem alespoň 5 l).

Jakým způsobem vysévat kopr

Obvykle se používá jeho výsev v řadách. Semena se do nich rozptylují podobně, jako byste solili jídlo. Teoreticky lze semínka rozmísťovat i samostatně po jednom (jsou poměrně velká), ale je to časově náročné. A není to ani zapotřebí, protože pokud kopr příliš zhoustne, stačí ho jednoduše prostříhat a mladé lístky zkonzumovat. Řádky kopru je nejlepší vytvořit od sebe každých 15 až 30 cm. A vysévat ho lze také zároveň s jinými druhy zeleniny a bylinek, například s okurkami.

Kdy vysévat kopr v zimě iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve společnosti kopru tato plodová zelenina lépe vzchází a roste zdravěji. Je ovšem možné použít i volný výsev kopru – tehdy se semena volně rozprostřou na povrch země a zakryjí se zeminou. Během sezóny je pak možné kopr zasít i volně (jednoduše ho rozhodně na záhon bez zasypání zeminou) a to přímo mezi již vzešlou zeleninu.

Jaké plodiny vyséváte během zimy vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články