Když brambory křičí, že mají dost: Správný zahrádkář zná tyto 2 jasné znaky, které prozradí, že je okamžitý čas na sklizeň

Podle doby od výsevu do sklizně se brambory dělí na velmi rané, rané, polorané a pozdní odrůdy. Každé se sklízí v jiný čas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lilek brambor (Solanum tuberosum), též nazývaný brambor hlíznatý (případně i brambor obecný) z čeledi lilkovité (Solanaceae), se na našich zahradách pěstuje často. Není to však tak snadné, jak to může na první pohled vypadat. A proč tomu tak je?

Jak na správnou sklizeň brambor

Pečlivě vyhodnoťte, kdy budete brambory sklízet, protože pokud uděláte chybu, riskujete velmi rychle ztrátu celé úrody. Příliš brzy vykopané brambory se totiž nedají příliš dlouho skladovat – jejich slupka je tenká a při vykopávání se snadno poškodí. Při poškození se následně hniloba rychle rozšíří z jedné hlízy na druhou. U těch vykopaných pozdě zase existuje riziko přenosu různých patogenů z půdy.

Kdy začít sklízet brambory

Se sklizní brambor nikdy neotálejte příliš dlouho. Nevyplatí se čekat na to, až vyrostou opravdu ty největší. A jsou k tomu hned dva důvody. Za prvé není vůbec snadné pracovat se zemí v chladném a často deštivém podzimním počasí. Za druhé je v této době většina natě už dávno uschlá a mnohdy tedy musíte hledat místo, kde by brambory měly být. A navíc, nebudete-li provádět sklizeň za suchého počasí, začnou se brambory rychle kazit.

Známky zralosti brambor

Pokud se na své bramborové podíváte, ukáže vám na první pohled, zda jsou brambory na něm zralé. Především je třeba dívat se na jejich nať. Pokud žloutne a vadne, pak se již termín sklizně docela jistě blíží. Jakmile si myslíte, že je už čas, tak několik brambor na zkoušku vykopejte a přejeďte po nich prstem. Pokud na nich půjde slupka ještě snadno stáhnout, pak jsou nezralé a potřebují několik dní k dozrání. V opačném případě můžete začít kopat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Brambory sklízejte vždy pouze za suchých a slunečných dnů. Půda na poli by měla mít teplotu okolo 10 stupňů Celsia. Nesmí být zároveň vlhká, jinak se může na hlízách uchytit hniloba. A nezapomeňte dávat pozor i na možné mechanické poškození. Brambory přeberte (protože ty nemocné by mohly rychle nakazit ostatní) a nechte oschnout na sluníčku.

Správné skladování zachovává živiny

Během zimy také brambory pečlivě kontrolujte. Neměly by být vystaveny světlu, příliš vysokým či naopak nízkým teplotám ani vysoké vlhkosti. V opačném případě přichází o prospěšné látky, které v nich jsou. Jde především o vitamín C a vitamíny skupiny B a komplexy minerálů a stopových prvků jako jsou fosfor, železo, měď, sodík, draslík, hořčík, vápník, jód, kyselina listová a další.

Jak poznat kdy začít sklízet brambory

Jaké jsou vaše tipy pro sklízení brambor?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články