Když hrozny začnou dozrávat: K dokonalé úrodě pomůže voda se sodou

Právě teď je doba, kdy potřebují hrozny na vaší vinné révě poslední dávku hnojení. Vystačíte si jen s obyčejnou surovinou ze své spíže.

i Zdroj fotografie: Zeynel Cebeci / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když hrozny začnou dozrávat, je čas, aby každý vinař věnoval pozornost poslední nutné péči – hnojení a ochraně proti škůdcům. Pokud nechcete sahat po chemických prostředcích, pomozte si šikovným produktem z kuchyně. Postačí vám levná jedlá soda, vinná réva pak zvětší své bobule.

Boj proti plísni pomocí sody

Plíseň je velmi zákeřné houbové onemocnění, které může rychle postihnout vinnou révu (projeví se jako odolný šedavý film, který je velmi náročné zlikvidovat). Při oteplení může vinice navíc vlivem této choroby nepříjemně zapáchat. Jakmile spatříte první známky toho problému, pak musíte okamžitě zasáhnout. Ošetření vinice roztokem jedlé sody dokáže zázraky. Jednoduše rozpusťte 5 polévkových lžic jedlé sody v 10 litrech vody a přidejte malé množství tekutého mýdla pro zlepšení přilnavosti. Tento roztok je třeba aplikovat prostřednictvím postřiku.

Boj proti šedé hnilobě

Šedá hniloba je další houbovou chorobou, která se šíří, když hrozny dozrávají a měknou. V této fázi se hrozny stávají zranitelnými vůči infekci. Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků této choroby, proveďte okamžitá opatření pomocí následujících kroků:

  • Při menším napadení smíchejte 80 g jedlé sody v 10 litrech vody.
  • V těžších případech smíchejte 2 polévkové lžíce jedlé sody v 1 litru teplé vody a přidejte malé množství rostlinného oleje.
  • Roztokem postříkejte vinnou révu každých 5 až 7 dní.

Odpuzování housenek a jiných škůdců

Housenky se živí listy vinné révy a ohrožují její zdraví. V boji proti těmto škůdcům si připravte práškovou směs z jedlé sody a pšeničné mouky v poměru 1:1. Touto směsí hojně posypte vinnou révu, abyste škůdce odradili.

Jak a čím hnojit vinnou révu na jaře, aby na podzim hojně plodila iZdroj fotografie: Depositphotos

Boj s plevely – soda také pomůže

Jedlá soda může také sloužit jako účinná zbraň proti plevelům na vinici. Připravte si roztok jedlé sody a vody a zalijte jím plevel. Roztok účinně zlikviduje jak mladé, tak i dobře rostoucí plevele, vinná réva však zůstane bez úhony.

Omlazení vinice prostřednictvím sody

Mnoho zkušených zahradníků se domnívá, že pravidelné zalévání vinice roztokem jedlé sody může vinnou révu omladit. A jak na to? Prostě jen rozmíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody v 10 litrech vody a přidejte 2 až 3 kapky čpavku. Svou vinici zalévejte tímto roztokem jednou za měsíc během celé vegetační sezóny.

Aby vinná réva dala sladší bobule

Časté používání roztoku jedlé sody na vinici může také vést k jednomu příjemnému bonusu – sladším a chutnějším hroznům. Roztok pro tento účel připravíte tak, že 70 g jedlé sody rozpustíte v 10 litrech vody. Vinnou révu s ním zalijte asi tři týdny před sklizní.

K dokonalé úrodě pomůže vaší vinné révě voda se sodou iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co si dát pozor

Přestože jedlá soda dokáže s vinnou révou zázraky, je nutné ji používat ve správném poměru, aby se předešlo nežádoucím účinkům na rostliny. Vždy dodržujte následující pokyny:

  • Před aplikací na rostliny se ujistěte, že je jedlá soda dobře rozpuštěná ve vodě.
  • Pro přípravu roztoků jedlé sody používejte vodu o pokojové teplotě.
  • Dodržujte doporučenou četnost aplikace pro jednotlivé typy roztoků jedlé sody. A nezapomeňte přitom i na správnou zálivku.

Jak se o svou vinici staráte během vrcholícího léta vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články