Když listy rajčat a okurek žloutnou, pomocnou ruku podá hnůj

Začnou-li po přesazení žloutnout listy sazenic, znamená to, že nemají dostatek živin. V případě rajčat a okurek jde především o dusík.

Co dělat se slábnoucími sazenicemi: Chce to fosfor a hořčík i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čas stěhování rajčat a další teplomilné zeleniny na stálé místo se blíží mílovými kroky. Někteří majitelé skleníků již dokonce sazenice přesadili, jiní s tím čekají až po zmrzlých čili do druhé poloviny května. Po přesazení na finální místo se začne intenzivně rozvíjet jak nadzemní část rostlin, tak jejich kořenový systém. V období tak bujného růstu se může stát, že se na rajčatech či okurkách objeví žluté listy. To znamená jediné – rostlinám chybí dostatek živin (konkrétně dusíku).

Bez dusíku ani ránu

Ke zdravému růstu se neobejdou sazenice rajčat, paprik a okurek bez dostatku dusíku. Potřebují ho k tvorbě zeleného barviva – chlorofylu. Bez něj začínají stonky slábnout, listy blednou a kroutí se. Ve finále se objevují žluté listy, které záhy začnou opadávat. Špatně vyvíjející se rostlina je poté náchylná k nejrůznějším chorobám a pokud zcela neuhyne, tak bude v budoucnu jen těžko plodit. Může se také stát, že rostliny strádají proto, že nedokáží ze zeminy vstřebávat živiny – důvodem může být těžká nebo kyselá půda.

Žádné žluté listy díky hnoji

Nečekejte, až se objeví první žluté listy, ale zahajte intervenci okamžitě, jakmile zpozorujete, že některé z nich začínají blednout. Ještě lepší bude dopřát rostlinám živiny preventivně a pohnojit je dva až tři týdny po přesazení. Do sudu s vodou přidejte zhruba 1 litr hnoje a nechte dva až tři dny pracovat. Před samotným použitím ještě hotové hnojivo zřeďte vodou v poměru 1:1. Při hnojení by měla být zemina na záhonu vlhká. Na vydatné zalití den před hnojením nezapomeňte hlavně v případě, že pěstujete rajčata či okurky ve skleníku.

Zdravé plody rajčat iZdroj fotografie: Freepik

Problémům se snažte předcházet

Abyste se komplikacím s nedostatkem živin vyvarovali, musíte rostlinám věnovat dostatek pozornosti. Pravidelně jejich vzhled kontrolujte. To, že se keříky rajčat dobře vyvíjejí, poznáte jednoduše. Během dne vrchní listy lehce spadají dolů a navečer se zase vyrovnají. Vrcholek keříku vyrůstá nad horní listy. V případě, že horní listy sahají výše než vrcholek a během dne nesměřují dolů, znamená to, že rostlina se nevyvíjí, jak by měla, a je potřeba zasáhnout.

Vše o tom, jak správně vysazovat rajčata a pečovat o ně.

Jak a čím hnojíte rajčata a okurky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články