Když se listy sazenic paprik kroutí: Na vině jsou teplotní výkyvy a špatná zálivka

Nedovolte, aby vaši letošní úrodu paprik narušily pokroucené listy vašich sazenic. Můžete tomu totiž snadno zabránit.

Když se listy sazenic paprik kroutí: Na vině jsou výkyvy a špatná zálivka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pohled na listy sazenic papriky, které se kroutí jako papyrové svitky, bývá opravdu velmi nepříjemný. Viníkem této botanické záhady bývají obvykle teplotní výkyvy a nesprávná zálivka. Ovšem zapomínat nesmíme ani na další faktory, jako je například nedostatek živin, jak připomíná web AgroKbTrade. A co si s tímto nepříjemným jevem počít?

Pozor na nadměrnou vlhkost

Nadměrná vlhkost v půdě může pro sazenice paprik znamenat potíže, které vedou k hnilobě kořenů a houbovým chorobám projevujícím se žloutnutím a opadáváním listů. Abyste těmto problémům předešli, zajistěte, aby půda v nádobách byla dobře odvodněná a nezadržovala přebytečnou vodu. A nezapomeňte jí také přizpůsobit zavlažování – pokud je chladněji (a rostlinky tedy méně rostou), potřebují vody méně.

Zohlednění správné teploty

Sazenice papriky podle webu 2DomácíFarma prospívají v určitém teplotním rozmezí a vystavení nízkým teplotám u může vyvolat stres, který vede ke kroucení a žloutnutí listů. Vždy se tedy snažte, aby se nikdy nesetkaly s teplotu nižší než 15 °C.

Slupky z cibule se mohou díky správnému postupu ve skvělé hnojivo

Červnový booster pro papriky a rajčata: Krásnou úrodu zařídí zálivka z cibulových slupek

Bór: důležitá živina

Bór, mikroživina, která je v zahradnických postupech často přehlížena, hraje klíčovou roli při vývoji rostlin papriky. Jeho nedostatek může vést ke zpomalení růstu, kroucení listů a nakonec k jejich úpadku, jak mi poradila moje známá zahradnice. Řešení nedostatku bóru je naštěstí poměrně snadné – pomoci si můžete zařazením kyseliny borité do zálivky nebo speciálními hnojivy, která seženete v obchodě.

Pokud se vašim sazenicím paprik nedaří právě optimálně, měli byste zbystřit. Například na zkroucené listy je třeba zareagovat včas. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se vašim sazenicím paprik nedaří právě optimálně, měli byste zbystřit. Například na zkroucené listy je třeba zareagovat včas

Vápník se také hodí

Kromě bóru může ke kroucení listů u sazenic paprik přispívat také nedostatek vápníku. V tomto případě můžete buď vsadit na komerční hnojiva s obsahem vápníku, hořčíku a dalších důležitých minerálů, nebo sáhnout po přírodních prostředcích, jako jsou například drcené vaječné skořápky. Ty lze usušit, rozemlít na jemný prášek a smíchat s vodou. Tuto zálivku používejte jednou týdně. A pokud si nevíte rady s výsadbou ven, podívejte se na návod, který Chalupáři-Zahrádkáři také zpracovali. S ním se vám zaručeně vše podaří.

Vytáhly se vám sazenice? Zkuste je zachránit těmito triky

Jak se o své sazenice paprik staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články