Kolosální úrodu malin zařídí hnojivo z banánových slupek

Pokud si chcete letos pojistit opravdu obří úrodu malin, pak jednoduše začněte používat banánové slupky. Jde o osvědčený trend.

i Zdroj fotografie: Allen Watkin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Obří úroda malin může být letos na dosah. Stačí jen sáhnout po jednom obyčejném odpadu, který jinak končívá na kompostu nebo přímo v popelnici. Na mysli máme banánové slupky – obsahují totiž vše, co maliníky ke své spokojenosti potřebují. A to navíc ve správném poměru.

Kdy byste měli maliny hnojit?

Tyto nádherné plody vyžadují hnojení třikrát během různých období růstu. První aplikace hnojiva by měla být provedena brzy na jaře, kdy rostliny maliníku začínají vegetativní růst. To je tehdy, když potřebují podporu živin k tomu, aby posílily své nové výhonky. Druhé kolo hnojení by mělo být aplikováno koncem května až začátkem června, kdy se začnou objevovat nové květy.

Během této doby rostliny vyžadují dávku základních vitamínů, která jim pomůže s nasazování a dozráváním plodů. Konečná aplikace hnojiva by měla proběhnout koncem srpna, ale až poté, co rostliny maliníku doplodí. To pomůže připravit keře na nadcházející zimu.

Hnojivo z banánových slupek pro maliny

Vyrobit si domácí hnojivo z banánových slupek pro vaše maliny není těžké. Aplikace tohoto hnojiva vás překvapí svou účinností a výsledkem bude bohatá, šťavnatá a chutná sklizeň. Maliny vyžadují značné množství fosforu, takže hnojivo z banánových slupek je ideální volbou. Můžete ho připravit několika různými způsoby. K malinám lze přidat i kompost, musí ovšem být dobře rozložený a měkký na dotek.

Kolosální úrodu malin zařídí iZdroj fotografie: Freepik

Nejjednodušší hnojivo bez vaření

Jeho příprava není nijak obtížná, stačí si nachystat jen pár základních ingrediencí.

 • Banánové slupky nakrájejte na malé kousky.
 • Slupky osušte v troubě.
 • Po vyschnutí je rozdrťte na prášek.
 • Nasypte práškové banánové slupky kolem malinových keřů.

Recept na fermentované hnojivo

Mnohem více účinných látek malinám dodáte, pokud nejdříve slupky trochu upravíte, aby uvolnily více živin. A k tomu vám může pomoci právě fermentace.

 • Nakrájejte banánové slupky a vložte je do sklenice.
 • Slupky zalijte převařenou a vychladlou vodou.
 • Sklenici uzavřete a uložte na dva týdny na tmavé místo.
 • Během této doby nezapomeňte směs pravidelně míchat.
 • Po dvou týdnech hnojivo nařeďte vodou v poměru 1:10.
 • Výsledný roztok použijte k zalévání maliníků.
Kolosální úrodu malin zařídí iZdroj fotografie: Freepik

Stačí je jen zakopat

Banánové slupky můžete také zakopat přímo do půdy kolem malinových keřů. Tady se budou postupně rozkládat a uvolňovat potřebné živiny, které maliny vyžadují pro rychlý růst a efektivní plození. Jen nezapomeňte zakopat slupky blízko kořenů, aby rostliny měly snadný přístup k prospěšným složkám.

Postarejte se i o mulčování

Mulčování pomáhá udržovat optimální vlhkost půdy, potlačuje růst plevelů, zabraňuje erozi, a také poskytuje kořenům maliníků izolaci proti teplotním výkyvům. A jaké materiály k tomuto procesu zvolit?

 • Sláma je častým materiálem používaným k mulčování maliníků. Udržuje vlhkost a pomáhá udržovat rostliny čisté a suché.
 • Podobně jako sláma je i seno je dobrým materiálem na mulčování. Má podobné vlastnosti jako sláma a lze ho snadno použít k vytvoření vrstvy mulče kolem keřů.

Mezi další vhodné materiály patří i listí, piliny nebo mulčovací fólie.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o maliníky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články