Před výsadbou okurek přimíchejte k zemině hnůj nebo kompost, úroda pak bude lepší

Zakousnout se přímo na zahrádce do čerstvě utržené okurky uzrálé na slunci je ta největší lahoda. Vypěstujte ji správně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Optimální způsob hnojení okurek je klíčovým faktorem pro zajištění zdravého a produktivního růstu rostlin. Existuje mnoho způsobů, jak okurky hnojit, avšak právě kombinace organického hnoje a kompostu se ukázala jako velmi účinná a udržitelná metoda.

Proč právě kompost a hnůj

Organický hnůj a kompost představují přírodní zdroje živin, které jsou pro okurky velmi prospěšné. Hnůj bohatý na dusík, fosfor a draslík, jež jsou klíčové pro růst a tvorbu plodů rostlin. A totéž nabídne i kompost – ovšem v trochu jiném poměru. Dohromady tedy tato dvě hnojiva působí opravdu skvěle. A jak je použít?

Příliš čerstvý hnůj může způsobit popálení kořenů rostlin, což může ovlivnit jejich růst. Kompost pak používejte výhradně vyzrálý. Je třeba ho rozhodit na povrch půdy a mírně zapracovat do oblasti kolem kořenů okurek. To pomůže zlepšit kvalitu půdy a zvýšit účinnost hnojení.

Kolik hnojiva použít

Při hnojení okurek organickým hnojem a kompostem je důležité dodržovat správné množství hnojiva. Obecně platí, že na každých 10 metrů čtverečních se použije 5 až 7 kilogramů. Tyto živiny by měly být aplikovány v době, kdy jsou okurky v plném růstu. To znamená, že první dávka hnojiva by měla být použita asi 3 týdny před výsadbou. Kompost je poté možné dodávat k okurkám jednou měsíčně

Před výsadbou okurek jim dopřejte hnůj nebo kompost iZdroj fotografie: Pxhere

Živiny jsou základ

Okurky potřebují kromě slunce a závlahy hlavně hodně živin a i když je zasadíte do kvalitního substrátu, během sezóny je třeba dodávat stále nové. Mnoho lidí však upouští od chemického hnojení a kupuje biologická hnojiva. Jejich nákup ale nevyjde zrovna levně, že? Zkuste letos obyčejné kvasnice! Ne, není to nesmysl, opravdu to funguje.

Proč droždí a jak ho použít

Pokud má rostlina od začátku správné podmínky k růstu a dostatek živin, je zdravá, silná a odolná proti škůdcům. Hodně kvete a vyvine velké kvalitní plody. Droždí neboli kvasnice jich obsahují spoustu užitečných látek, například vitamíny skupiny B, draslík, železo, hořčík, dusík fosfor, dále beta-glukan, rostlinné hormony a enzymy aktivující rozvoj prospěšných bakterií žijících v zemině. Tím kvasinky přispívají k lepšímu buněčnému vývoji a stimulují růst buněčné hmoty.

Jak připravit výživné hnojivo pro sazenice z droždí iZdroj fotografie: Depositphotos

Zálivka s droždím se může používat po celou dobu zrání okurek nejdůležitější je ale na začátku, protože pomůže vytvořit silný kořenový systém, takže rostlina může přijímat více živin. Pozdější hnojení kvasnicemi zaručí bohaté kvetení a vývoj kvalitních plodů. Další nespornou výhodou hnojení droždím je zpomalení růstu plevele (a kvasnice také nevoní slimákům).

Příprava výživné zálivky

Potřebujete vlastně jen kvasnice, vodu a cukr. Uděláte obyčejný kvásek, použít můžete jak droždí čerstvé, tak i sušené. Tekutina (nejčastěji voda, ale může to být i mléko) by měla být jen vlažná, zhruba o teplotě lidského těla, tedy 37 °C, rozhodně v ní musíte udržet prst.

Z čerstvého droždí (v kostce nebo váženého)

  • 50 g droždí (1 kostka je 42 g)
  • 3-4 lžíce cukru
  • 1 l vody
Před výsadbou okurek jim dopřejte hnůj nebo kompost iZdroj fotografie: Depositphotos

Ze sušeného (granulovaného) droždí:

  • 1 balíček droždí (8 g)
  • 3-4 lžíce cukru
  • 1 l vody

Postup:

  1. Vše smíchejte ve větší nádobě, pamatujte, že droždí vzejde a zvětší svůj objem.
  2. Směs nechte asi 2 hodiny pracovat.
  3. Vzešlý kvásek zřeďte 50 litry vody a můžete zalévat. Nemusí to být jen okurky, výživný roztok se hodí i na další zeleninu nebo květiny.
  4. Hnojivo si připravte vždy čerstvé, nelze jej skladovat do zásoby.

Jaké triky používáte při pěstování okurek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články