Konec lišejníkům na ovocných stromech, poradí si s nimi obyčejná soda

Lišejníky stromům sice přímo nijak neškodí, ale jejich přítomnost rozhodně není vítaná – přitom si s nimi poradí levná surovina z kuchyně.

Prosvětlené koruně nehrozí tolik výskyt lišejníků a chorob i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V mnoha sadech a zahradách se u mnoha stromů vyskytuje nenápadný, ale přesto přetrvávající problém: napadení lišejníky. Přestože stromům obecně neškodí, jejich přítomnost omezuje schopnost stromu vyměňovat vzduch přes kůru a také kazí vzhled. Není však třeba sahat po chemii – pomůže jedlá soda.

Pochopení napadení stromů lišejníky

Lišejníky, které často vidíme jako nazelenalou nebo našedlou krustu na kůře stromů, jsou jedinečné organismy vzniklé ze symbiotického vztahu mezi houbami a řasami. Množí se vegetativně a rostou pomalu, ale vytrvale (neovlivňují je při tom nízké teploty ani kruté zimy). A jakmile se jednou na zahradě objeví, mohou se jejich spory snadno rozšířit i na sousední stromy. Daří se jim zejména v prostředí s nadměrnou vlhkostí, která napomáhá jejich růstu, takže je často najdete v hustých korunách starých stromů nebo na stinných místech.

Netradiční, ale účinné řešení: Soda bikarbona

Nejpozoruhodnějším aspektem kontroly růstu lišejníků je použití běžné kuchyňské přísady: jedlé sody. Stačí použít roztok připravený ze tří polévkových lžic jedlé sody na litr vody. Jakmile tuto tekutinu nanesete na strom (nejlépe štětcem) způsobí, že lišejník nabobtná, což usnadní jeho odstranění tuhým kartáčem.

Někteří zahradníci a motoristé také zjistili, že k čištění kmenů a větví stromů lze účinně použít tlakové myčky alias vapky, jak informuje web Region.Rozhlas. Doporučit lze i přidání dezinfekčního prostředku na bázi mědi do závěrečného oplachu – ta totiž růstu těchto nevítaných návštěvníků účinně brání.

Jak je to vlastně s lišejníky na stromech: Odstranit se sice dají, mnohdy je to ale zbytečné. Mají totiž vlastnosti, kterými stromu pomáhají

Roztok dřevěného popela a vápna

A pomoci vám může i speciální směs vyrobená z dřevěného popela a žíravého vápna, jak informuje web iReceptář. Smícháním osmi dílů vody, jednoho dílu dřevěného popela a jednoho dílu žíravého vápna vznikne perfektní prostředek proto lišejníkům. Ale pozor – musíte ho nechat asi týden odstát (a pravidelně ho přitom míchat), abyste své stromy nechtěně nepoškodili. Poté ho už jen nastříkejte na strom a během pár dní uvidíte, jak lišejníky zčervenají a brzy poté i opadají.

Lišejníky na kmenech stromů iZdroj fotografie: Depositphotos
Soda bikarbona může být užitečným nástrojem pro odstranění lišejníků z ovocných stromů. Stačí jí jen správně použít.

Proto doporučuji pod strom roztáhnout plachtu a veškerý odpad spálit – zabráníte tak možnému přenosu spor (jež bývají velmi odolné) do jiných částí zahrady. A dalším osvědčeným pomocníkem proti lišejníkům je podle zjištění Chalupářů-Zahrádkářů i síran železitý.

Minuty z Krkonoš: Tajemný svět lišejníků

Jak proti lišejníkům a mechům na stromech bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články