Spadnout do kopřiv není žádný med, to potvrdí každý, komu se to někdy stalo. Právě kvůli svým žahavým chloupkům a snadnému šíření se této rostlině dostalo neblahé pověsti coby plevele a nechtěného obyvatele zahrady. Ve skutečnosti je to však malý zelený poklad, který by si měl každý milovník přírodní magie hýčkat a vyhradit mu alespoň malý kousek na svém pozemku. Je to totiž rostlina s širokou škálou léčivých účinků a funguje i jako afrodiziakum.
Kopřiva dvoudomá neboli Urtica dioica je široce rozšířená vytrvalá rostlina, která ráda roste na veškerých nehostinných a vlhkých místech, včetně zahrad, luk, škarp či podél plotů. Většinou je vnímána jako nevítaný plevel, kterého je potřeba se zbavit. Každý správný zahrádkář by si ale nějaký ten kousek kopřiv na zahrádce nechat měl.
Nejenže je to všestranná a velice léčivá bylina, ale zároveň je oblíbenou potravou pro spoustu druhů motýlů a také housenek, které si namísto vašeho hlávkového salátu raději pochutnají právě na listech kopřivy.
Kopřiva stimuluje hormony a působí proti zánětům
V lidové medicíně se říká, že nejvíce účinných látek mají jen kopřivy sklizené do 15. května. Poté sice účinkují také, ale už ne tak silně.
Jisté je, že léčivých vlastností této rostliny využívá nejen lidové léčitelství, ale také západní alopatická medicína, která extrahuje pro léčebné použití různé výtažky zejména z kořenů a semen této rostliny, která velmi dobře působí při léčbě revmatu, chudokrevnosti i třeba při léčbě lehkých forem cukrovky, neboť upravuje hladinu krevního cukru.
Skvěle působí také proti projevům běžného nachlazení a viróz, působí antibakteriálně, antiviroticky a protizánětlivě, což jsou vlastnosti využitelné při léčbě různých druhů poranění i vnitřních neduhů. Extrakt z kopřivy či kopřivový olej působí báječně na hojení oparů.
Podporuje také správné prokrvení a činnost vnitřních orgánů, působí močopudně, zastavuje krvácení a osvědčila se při léčení chorob jater, žlučníku i ledvin.
Zlepšuje produkci testosteronu a zvyšuje sexuální výkonnost
To ale není všechno. Kopřivová semena totiž obsahují látky, které stimulují sekreci vnitřních žláz, které vylučují hormony, včetně těch pohlavních. Proto se léčiva z kopřivy používají při boji s nejrůznějšími důsledky hormonální disbalance u mužů i žen, z nichž lze jmenovat např. u žen poruchy tvorby mateřského mléka, klimakterické potíže a gynekologické problémy.
U mužů podporuje vylučování testosteronu, což pomáhá nejen
proti padání vlasů, ale také proti zbytnění prostaty a sexuální slabosti. V
této oblasti se velmi dobře vyrovná dnes obrovsky populárnímu kotvičníku.