Krásná a šťavnatá rajčata se stanou realitou, dopomohou k tomu kousky ryb

Aby byla rajčata letos jako malovaná, můžete jim ještě teď dopřát hnojení ze zbytků ryb. Zejména manželky rybářů na ně nedají dopustit.

i Zdroj fotografie: Roula30 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rybí zbytky dokážou s rostlinami rajčat zázraky. Výsledkem jejich správného použití budou krásná, šťavnatá a aromatická rajčata, která potěší vaše chuťové pohárky a povznesou vaše kulinářské výtvory na docela jinou úroveň. Zkuste, jak jednoduchý je tento druh hnojení.

Výživné kouzlo rybích zbytků

Rybí zbytky, jako jsou rybí hlavy, kosti a zbytky ryb, jsou pro rostliny vynikajícím zdrojem základních živin. Tyto zbytky jsou bohaté na dusík, fosfor, draslík, vápník a stopové minerály, jako je zinek a železo, které jsou nezbytné pro silný růst rostlin a vývoj plodů. Když se zbytky ryb použijí jako hnojivo, pomalu uvolňují tyto živiny do půdy a zajišťují stálý a vyvážený přísun pro rajčata v průběhu jejich růstu. Živiny pomáhají posilovat imunitní systém rostlin, zlepšují vývoj kořenů, posilují kvetení a vedou k bohaté úrodě chutných a šťavnatých rajčat.

Hnojení rybí emulzí

Rybí emulze je oblíbené tekuté hnojivo vyrobené z fermentovaných zbytků ryb. Je snadno dostupná v zahradnických centrech nebo si ji můžete vyrobit sami doma. Při výrobě rybí emulze postupujte podle následujících kroků:

  • Připravte si zbytky ryb z kuchyně, jako jsou rybí hlavy, kosti, ocasy a vnitřnosti. Můžete také použít rybí odpad z čištění ryb ulovených během rybářských výprav.
  • Vložte rybí zbytky do uzavřené nádoby s vodou tak, aby poměr vody a ryb byl přibližně 3:1. Směs nechte za občasného míchání kvasit přibližně dva týdny.
  • Po fermentaci tekutinu přeceďte, abyste odstranili veškeré pevné zbytky ryb, a výsledná tekutina je vaše hnojivo z rybí emulze.

Rybí emulze se ředí vodou v poměru 1:4 (1 díl rybí emulze na 4 díly vody) a aplikuje se jednou za dva týdny.

pěstování rajčat iZdroj fotografie: Freepik

Rybí moučka pro rajčata

Rybí moučka je další oblíbenou formou přírodního hnojiva na bázi ryb. Vyrábí se rozemletím sušených zbytků ryb na jemný prášek. Rybí moučka je bohatá na živiny a lze ji přímo zapracovat do půdy před výsadbou nebo posypat kolem stávajících rostlin rajčat během vegetace.

Kompostování s rybími zbytky

Rybí zbytky lze také přidávat do kompostu, aby se zvýšil obsah živin. Vytvořte vrstvu kompostu z kuchyňských zbytků, včetně zbytků ryb, a smíchejte je s dalšími kompostovatelnými materiály, jako jsou zeleninové slupky, kávová sedlina a odpad ze zahrady. Výsledný kompost poskytne po zapracování do půdy vyváženou směs živin pro vaše rajčata.

Mnoho plodů bez plísně – u rajčat stačí pár kapek jódu iZdroj fotografie: Pxhere

Výhody zbytků ryb jako hnojiva pro rajčata

Rajčata pěstovaná s rybími zbytky jako hnojivem mají díky zvýšenému obsahu živin výraznější a bohatší chuť. To také vede k vyššímu výnosu šťavnatých a baculatých rajčat, která navíc nemívají tendenci praskat. A myslete také na to, že rybí zbytky jsou sice prospěšné, ale jejich nadměrná aplikace může vést k nerovnováze živin a potenciálním ekologickým problémům. Dodržujte doporučené aplikační dávky a rybí emulzi před použitím vždy nařeďte. A nezapomeňte svá rajčata také správně stříhat a zaštipovat, vyplatí se to.

Jak svá rajčata hnojíte v sezóně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články