Krásnou úrodu okurek v roce 2023 podpoří teplá voda s droždím

Máte-li rádi chutné a šťavnaté okurky, pak letos vylepšete jejich úrodu díky docela obyčejnému droždí. Vyplatí se to.

Levné hnojivo z droždí nabídne rostlinám plno vitamínů i Zdroj fotografie: Hellahulla / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Okurky jsou poměrně náročné rostliny, ale díky jejich vysoké plodnosti se během léta námaha při pěstování rozhodně vyplatí. Je ovšem třeba se o ně náležitě starat, přičemž klíčovým aspektem je dostatečné hnojení. Není třeba chodit do obchodu pro drahé prostředky – tento krok lze provést pomocí levného, ale vysoce účinného domácího hnojiva.

Nejdůležitější pravidla pro pěstování okurek?

Okurky vyžadují slunné a teplé stanoviště s převahou úrodné, hlinité půdy s neutrálním pH. Důležitá je také pravidelná zálivka. Tu provádějte každých 5 až 7 dní brzy ráno nebo večer. Použijte teplou vodu (alespoň 16 stupňů Celsia) a dejte pozor, abyste nenamočili listy. Jinak totiž riskujete výskyt nepříjemných chorob. Dalším zásadním aspektem správné péče o okurky (a lhostejno, zda nakladačky nebo salátovky) je hnojení. První dávka hnojiva by měla být aplikována dva týdny po výsadbě sazenic do země a následná ošetření pak alespoň jednou měsíčně.

Proč je hnojení okurek tak důležité

Okurky mají vysoké nároky na živiny. Pokud jim nezajistíte dostatečné množství hnojiva, rychle vyčerpají půdu a začnou „hladovět“. To bude mít za následek pomalý růst a nízké výnosy. Abyste takové situaci předešli, je klíčové okurky správně hnojit. Můžete použít hnojivo z obchodu nebo si vyrobit domácí. To bude díky vysokému obsahu vitamínů a cenných minerálů fungovat stejně dobře, ne-li lépe, než to kupované v obchodě – stačí jen vsadit na toho správného pomocníka – a tím jsou kvasnice.

O enormní úrodu okurek se postará droždí a cukr iZdroj fotografie: Freepik

Domácí hnojivo na okurky má tu výhodu, že je nejen účinné, ale také levné. Jedna dávka přípravku stojí méně než 5 Kč. A jak ho připravit?

  • Do sklenice nalijte 1 litr teplé (ale ne horké) vody.
  • Přidejte 1 lžičku sušeného droždí a 1 lžičku moučkového cukru.
  • Sklenici uzavřete a nechte 2 hodiny odležet na tmavém místě.
  • Po uplynutí stanovené doby zřeďte směs 10 litry vody.

Roztok aplikujte jako zálivku. Na každou rostlinu použijte 1 litr roztoku. Postup opakujte každý měsíc. Rychle si všimnete, že okurky rostou rychleji a produkují chutnější a buclatější plody.

O kolosální úrodu paprik, rajčat a okurek se postará droždí iZdroj fotografie: Pixabay

Proti nemocem pomůže soda

Postřik okurek jedlou sodou je jedním z domácích přírodních způsobů boje proti některým škůdcům a nemocem. Jedlá soda, chemicky známá jako hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3), má fungicidní a pesticidní vlastnosti, které mohou pomoci omezit růst plísní a odstraňovat některé škůdce. Bude vám stačit jedna čajová lžička jedlé sody smíchaná s jedním litrem vody.

Tuto směs můžete aplikovat na rostliny pomocí rozprašovače, a to nejlépe v ranních nebo večerních hodinách. Tato doba minimalizuje působení silného slunečního světla na rostliny a tím i jejich možné poškození. Postřik opakujte podle potřeby – nejméně však jednou do týdne. Slouží totiž i jako velmi účinná prevence. Na velmi chudých půdách je pak vhodné přidat navíc i dřevěný popel.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články