Krtek se na zahradu nevrátí, vyženou ho bylinky a aromatické potraviny

Krtci jsou odpradávna považováni za nepřátele zahrádkářů. Naštěstí s nimi můžete zatočit humánně s pomocí těch správných bylinek a vonných rostlin.

Krtek bývá na zahradě nevítaným škůdcem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vám vaše zahradničení ztěžuje nemilý návštěvník v podobě krtka, určitě vyzkoušejte některých z přírodních receptů jak se ho rychle a také navždy zbavit. Vždy je lepší volit spíše humánnější metody s ohledem na vaši zahradu a také produkty, které na ní pěstujete. Chemikálie, které se k hubení škůdců na zahradě prodávají v drogériích, dokážou udělat pěknou paseku nejen v krtčích norách, ale také na celé vaší zahradě.  

Krtek jako malý tunelář 

Tato zvířata, která váží maximálně 120 gramů, dokážou během jediného dne vyhloubit podzemní chodby o délce až patnácti metrů. Během tohoto kopání je půda, která přebývá, vytlačena nahoru, a tak vznikají pro krtky charakteristické hromádky, které neudělají radost žádnému zahrádkáři. Ovšem, i když je sním někdy těžké pořízení, dělá i krtek na zahradě práci prospěšnou a chvályhodnou.  

Ukazuje se, že krtci rytím svých nových tras půdu provzdušňují a také uvolňují. Navíc požírají zahradě škodlivý hmyz a larvy, kteří zahradě také neprospívají. Ale na druhou stranu svým rytím ničí kořeny rostlin, a loví i žížaly, které jsou v zahradě vítány. Hromady nepotřebné hlíny, které krtci tvoří, pak pohřbívají jiné rostliny a ty pod nánosem půdy hnijí. Samotné krtiny pak překážejí při sekání trávy a zahradníkovi tak kazí práci. 

krtina na trávě iZdroj fotografie: Pixabay

Nejspolehlivější je krtka vyděsit pachem 

Krtci jsou prakticky úplně slepá zvířata, ovšem s výborným sluchem a s čichem velice citlivým na pach. Pomocí svých smyslových chloupků umí detekovat i ty nejjemnější vibrace, proto pokud se chcete krtků na zahradě zbavit, je ideální pokusit se je vystrašit vůní. Fungují jak vůně bylinek, tak například chlupy psů a koček, a dokonce i lidské vlasy nastrčené v krtinách.  

Pokud jste majitelem psa, nebo kočky můžete do krtince vhodit také jejich exkrementy. Není to sice metoda úplně lákavá, ale za to je extra účinná. Krtci nemají rádi ani vůni určitých rostlin. Stačí na ně nastražit mátu, bazalku, levandule, nebo měsíček a na své zahradě už krtka neuvidíte. Spolehlivě ho zaženou také aromatické potraviny jako je strouhaný česnek, zbytky ryb, nebo plesnivá citrónová kůra. 

Vysaďte ty správné rostliny

Problém s krtky pak nemusíte řešit, pokud na své zahradě pěstujete cibuli, česnek, nebo pórek. Takovým záhonům se krtci z daleka vyhýbají a vy tak máte o starost méně. K více chemickým zásahům proti krtkům pak patří namočená tkanina v oleji, či naftě, což však může nevábně vonět vám i vašim přátelům a pokazit tak celý pobyt na zahradě. Určitě tak dejte přednost přírodním metodám a svou zahradu si užijte naplno.  

Jak se zbavujete krtků vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články